W dniu 17 grudnia 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 170) . Zmiany wprowadzone ustawą mają znaczenie przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy dostarczają wodę, ciepło, energię elektryczną czy inne media, a więc i takich, w których udział mogą mieć jednostki samorządu terytorialnego.
Zmiany wprowadzone w ustawie o lasach dodano art. 39a, zgodnie z którym możliwe będzie ustanowienie, za wynagrodzeniem, służebności drogowej bądź służebności przesyłu na nieruchomościach pozostającej w zarządzie Lasów Państwowych. Służebność będzie mógł ustanowić właściwy miejscowo nadleśniczy, za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i z zachowaniem zasad gospodarki leśnej. Wynagrodzenie z tego tytułu stanowić będzie przychód własny Lasów Państwowych. Co ciekawe, ustawa w tym przypadku określa precyzyjnie tylko sposób ustanawiania wynagrodzenia na rzecz przedsiębiorstwa zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej. Odpowiadać ma ono wartości podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe od części nieruchomości, z której korzystanie jest ograniczone w związku z obciążeniem służebnością. Zapis taki wprowadzono po rozpatrzeniu poprawek Senatu, pierwotny projekt zakładał taki sposób ustalania wysokości wynagrodzenia w stosunku do wszystkich przedsiębiorców, na rzecz których ustanowiono służebność. Jednocześnie wprowadzone zmiany nakładają na przedsiębiorcę obowiązek usuwania drzew, krzewów lub gałęzi zagrażających funkcjonowaniu wspomnianych w art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń podobnych.
Kolejne zmiany, dużo bardziej znaczące z punktu widzenia gmin, wprowadzono w ustawie o ochronie przyrody . Zmiany te pozwalają wspomnianym wyżej przedsiębiorcom na usuwanie drzew i krzewów stwarzających zagrożenie dla urządzeń przesyłowych także bez zgody właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji przedsiębiorca będzie mógł złożyć wniosek do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Wiązać się to będzie jednak z wypłatą przez przedsiębiorcę odszkodowania na rzecz właściciela albo użytkownika wieczystego nieruchomości. Jego wysokość ustalana będzie w drodze umowy między wspomnianymi wyżej podmiotami. Jeżeli jednak w ciągu 30 dni taka umowa nie zostanie zawarta, wysokość odszkodowania określi wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który wydał zezwolenie. Zastosowanie przy tym znajdą przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczące odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości. Ponadto za usunięcie drzew lub krzewów, które zagrażają funkcjonowaniu urządzeń przesyłowych nie będą pobierane opłaty.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 3 marca 2011 r.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2011 r. Nr 34, poz. 170).
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2010 r., Nr 102, poz. 651 ze zm.)