W swoich wystąpieniach do Ministra Sprawiedliwości, RPO często zwracał uwagę, że efektywne ściganie oraz osądzanie osób dopuszczających się przestępstwa niealimentacji stanowi w naszym kraju problem. W takim postępowaniu ciężko jest bowiem udowodnić, że na skutek uporczywego uchylania się od obowiązku alimentacji, zaspokojenie głównych potrzeb życiowych osoby pokrzywdzonej było zagrożone.
W związku z powyższym, RPO zwrócił się do ministra z prośbą o szersze wykorzystanie środków kompensacyjnych, podawanie wyroków we wspomnianych sprawach do publicznej wiadomości, czy stosowanie kar mieszanych w przypadku przestępstw niealimentacji. Dodatkowo Rzecznik apelował o zapewnienie sędziom odpowiednich szkoleń z zakresu tego rodzaju przestępstw. Zdaniem RPO, wspomniane działania zagwarantują właściwą reakcję wymiaru sprawiedliwości na takie zdarzenia oraz będą skutkować poprawą świadomości społeczeństwa odnośnie karalności niealimentacji.
Minister w skierowanej do Rzecznika odpowiedzi poinformował o prowadzonych aktualnie pracach analityczno-koncepcyjnych w tej kwestii. Resort szuka bowiem rozwiązania zgodnego z najważniejszymi i gwarancyjnymi zasadami prawa karnego, a zarazem efektywnego w karaniu osób uchylających się od płacenia alimentów. Prace są jednak dopiero na początkowym etapie.
(rpo.gov.pl)
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |