W dniu 27 października 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowego Prawa zamówień publicznych. Projekt nowej ustawy wprowadza zmiany m.in. w zakresie dotyczącym czynności, na jakie będzie można wnosić odwołanie w postępowaniach o szacunkowej wartości zamówienia mniejszej niż progi unijne.
Rząd przyjął projekt nowego Prawa zamówień publicznych >>>
Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 180 ust. 2 ustawy p.z.p. odwołanie w postępowaniach o mniejszej wartości może być wniesione tylko i wyłącznie na cztery rodzaje czynności zamawiających. Odwołanie przysługuje wyłącznie od wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę, nieprawidłowego opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, wykluczenia odwołującego z postępowania oraz odrzucenia oferty odwołującego.
Projekt ustawy (art. 308 ust. 2) rozszerza katalog okoliczności uprawniających do wniesienia odwołania. Według nowelizacyjnych założeń odwołanie w procedurach prowadzonych na poziomie krajowym będzie można wnieść od:
1. Opisu przedmiotu zamówienia,
2. Wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia,
3. Określenia kryteriów kwalifikacji,
4. Odrzucenia wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu lub udziału w dynamicznym systemie zakupów,
5. Odrzucenia oferty odwołującego,
6. Wyboru oferty najkorzystniejszej ekonomicznie,
7. Unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
W porównaniu z obecnymi przepisami uprawnienia wykonawców, obejmą więc dodatkowo możliwość kwestionowania postanowień dotyczących opisu przedmiotu zamówienia, wyboru oferty, a także unieważnienia procedury. Zmiana wzmocni pozycję przedsiębiorców w relacjach z organizatorami krajowych postępowań. Aktualnie wykonawca nie może bowiem korzystać z odwołania np. w sytuacji, gdy jego oferta nie podlega odrzuceniu, ale czynność wyboru ofert konkurencji stanowi naruszenie reguł systemu zamówień publicznych. Nowelizacja przepisów nie przywraca wykonawcom uprawnień jakie przysługiwały im w roku 2008, ale z pewnością daje im więcej możliwości niż obecnie obowiązujące regulacje.