Celem projektowanej regulacji jest dostosowanie przepisów w zakresie bezpieczeństwa osób przebywających w górach do aktualnego stanu faktycznego. Temu m.in. służy rozróżnienie ratownictwa górskiego i ratownictwa na zorganizowanych terenach narciarskich, określenie obowiązków osób przebywających w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz warunków bezpieczeństwa na tych terenach.
Projektowana ustawa określa:
1. podmioty odpowiedzialne za ratownictwo górskie i ratownictwo na zorganizowanych terenach narciarskich, zakres ich obowiązków i uprawnień oraz zasady finansowania ich działalności;
2. obowiązki osób przebywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających tam sport lub turystykę;
3. nadzór i kontrolę nad ratownictwem górskim;
4. podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich;
5. warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich, a w szczególności uprawiających tam sport lub turystykę.
Projekt ustawy przewiduje, że zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w górach należy do ministra właściwego do spraw wewnętrznych, organów jednostek samorządu terytorialnego na terenie których wykonywane jest ratownictwo górskie, dyrekcji parków narodowych i krajobrazowych położonych na obszarze gór, a także do osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej prowadzących w górach działalność w zakresie sportu lub turystyki lub będących organizatorami imprez sportowych w górach.
Zapewnienie bezpieczeństwa w górach polegać ma w szczególności na:
1. oznakowaniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu lub turystyki; 2. zapewnieniu podmiotom uprawnionym do wykonywania ratownictwa górskiego warunków do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia oraz sprawowaniu nadzoru nad tymi podmiotami; 3. informowaniu o aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego.
Ponadto organy jednostek samorządu terytorialnego będą mogły wnioskować do podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego o wydanie opinii dotyczących warunków bezpieczeństwa osób uprawiających sport lub turystykę w górach lub na zorganizowanych terenach narciarskich.
Projekt ustawy przewiduje również, że m.in. na organach jednostek samorządu terytorialnego ciążyć będzie obowiązek przekazywania - opracowywanego przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe lub Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe stosownie do terenu działania - treści komunikatu lawinowego do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty, w szczególności przez zamieszczenie go na stronie internetowej lub na tablicy informacyjnej.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, za zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w górach odpowiedzialne są organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, dyrekcja parków narodowych, a także osoby prawne i fizyczne prowadzące w górach działalność w zakresie kultury fizycznej (art. 39 ust 1 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.)).
Wejście w życie projektowanej regulacji spowoduje m.in. uchylenie wspomnianego art. 39 ust. 1 ustawy o sporcie.
Opracowanie: Wojciech Kowalski, RPE WKP
www.mswia.gov.pl. stan z dnia 26 października 2010 r.