Wojewódzki sąd administracyjny orzekał w sprawie decyzji ustalającej wysokość jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem (lub zmianą) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sąd uznał, że decyzja została wydana zgodnie z prawem, ale odniósł się również do argumentu podniesionego przez stronę skarżącą, a dotyczącego deklaracji gminy odstąpienia od pobrania opłaty.

Niekwestionowane w sprawie były okoliczności uchwalenia miejscowego planu dla zbywanej nieruchomości oraz zmiany dotychczasowego przeznaczenia tego terenu po uchwaleniu planu z gruntu rolnego na tereny zabudowy wielorodzinnej. Zmiana przeznaczenia terenu bez wątpienia spowodowała zatem wzrost wartości tej nieruchomości, bowiem nieruchomość dotychczas stanowiąca grunt rolny stała się atrakcyjnym terenem budowlanym.

Strona skarżąca decyzję administracyjną podniosła, iż gmina zobowiązała się w umowie zawartej pomiędzy zarządem tej gminy a skarżącą, do odstąpienia od naliczenia opłat wynikających z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym . W zamian za to skarżąca miała ponieść koszty sporządzenia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przekazać gminie działki przeznaczone pod drogi publiczne w cenie 1 grosza za 1 metr kwadratowy.

Sąd w uzasadnieniu wyroku stwierdził, że ustalenie opłaty planistycznej nie jest zależne od uznania organu, lecz wynika wprost z przepisów prawa, tj. z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym . Istota obowiązku związanego z rentą planistyczną sprowadza się do konieczności uiszczenia opłaty ustalonej w planie miejscowym w razie łącznego spełnienia dwóch przesłanek, tj. zmiany wartości nieruchomości w następstwie uchwalenia lub zmiany miejscowego planu oraz zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od daty wejścia w życie uchwalonego planu bądź dokonanej w nim zmiany.

Biorąc pod uwagę te przesłanki sąd uznał, że obowiązek poniesienia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem lub zmianą miejscowego planu nie może być zniesiony czy wyłączony w drodze porozumienia właściciela nieruchomości z gminą. Takie deklaracje władz gminy zaniechania pobierania opłat planistycznych są bezskuteczne. Przepisy ustawy planistycznej nie pozwalają organowi gminy na odstąpienie od ustalenia opłaty, o ile nastąpił wzrost wartości nieruchomości wskutek uchwalenia planu i doszło do zbycia nieruchomości.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 4 lutego 2010 r., II SA/Bk 657/09, LEX nr 559709.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)


Pisaliśmy o tym również:
Od kogo można pobrać opłatę planistyczną?