Resort interpretuje przepisy ws. dotychczas zawartych umów na odbieranie odpadów komunalnych


Na stronie ministerstwa środowiska opublikowano interpretację przepisów dotyczących obowiązywania, po wejściu w życie tzw. rewolucji śmieciowej, dotychczas zawartych umów na odbieranie odpadów (o zajęcie stanowiska w tej sprawie prośbę do ministerstwa skierował m.in. Serwis Samorządowy).


Gminy przejmują odpowiedzialność za odpady komunalne

Obowiązujące dotychczas przepisy nakładały na właścicieli nieruchomości obowiązek zawarcia umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem posiadającym odpowiednie zezwolenie. Po wejściu w życie rewolucji śmieciowej, opłaty za gospodarowanie odpadami będzie należało składać na rzecz gminy. Ustawa nie rozwiązuje wprost, ani nie wygasza dotychczas zawartych umów, powstało więc pytanie czy po wejściu w życie nowych przepisów takie umowy wygasną z mocy prawa, czy, aby uniknąć podwójnych opłat, mieszkańcy powinni je wypowiedzieć?


Samorządowy ekspert: umowy staną się bezprzedmiotowe i nie trzeba ich wypowiadać

W opublikowanym w Serwisie Samorządowym artykule Radosław Skwarło przekonuje, że dotychczasowych umów na odbiór odpadów nie trzeba wypowiadać. Od 1 lipca 2013 r. umowy takie automatycznie staną się bezprzedmiotowe i nie będą mogły być podstawą do żądania jakichkolwiek należności od właścicieli nieruchomości, argumentuje autor. Samorządowy ekspert podkreśla ,że żaden właściciel nieruchomości po objęciu go gminnym systemem gospodarowania odpadami, czyli najpóźniej od 1 lipca 2013 r., nie będzie miał obowiązku płacić za wywóz odpadów komunalnych, inaczej niż w formie opłaty za gospodarowanie, wnoszonej na rzecz gminy. Przedsiębiorca, z którym właściciel miał zawartą umowę na odbiór odpadów komunalnych, nie będzie miał prawa odbierać takich odpadów ani tym bardziej żądać za to zapłaty, nawet jeśli właściciel nieruchomości nie wypowie wcześniej umowy. Umowy takie automatycznie staną się bezprzedmiotowe i nie będą mogły być podstawą do żądania jakichkolwiek należności od właścicieli nieruchomości, kończy Skwarło.




Resort środowiska: nie musisz wypowiadać umowy, możesz płacić podwójnie

Odmiennego zdania jest resort środowiska, który argumentuje, że ustawa nie powinna integrować w stosunki cywilno-prawne. Każda umowa zawarta pomiędzy właścicielem nieruchomości a odbierającym odpady komunalne powinna zawierać zapis o trybie i warunkach jej rozwiązania przez jedną ze stron. Na tej podstawie właściciele nieruchomości będą mogli rozwiązać dotychczasowe umowy na odbieranie odpadów komunalnych, głosi interpretacja spornej kwestii na stronie www.mos.gov.pl.


Właściciel nieruchomości może pozostawić dotychczasową umowę na odbieranie odpadów komunalnych bez rozwiązywania jej, jednakże nie zwalnia go to z obowiązku uiszczania na rzecz gminy opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dlatego też, jeżeli gmina zapewni odbieranie wszystkich wytworzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych, wówczas nieuzasadnionym wydaje się pozostawienie bez rozwiązania dotychczasowej umowy. Jednakże decyzję w tym zakresie powinien podjąć właściciel nieruchomości, wyjaśnia resort środowiska.

Czytaj też:
Rewolucja śmieciowa: dotychczasowych umów na odbiór odpadów nie trzeba wypowiadać