W ciągu dwóch lat ma zakończyć się modernizacja i rozbudowa siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Placówce przybędzie m.in. kilka sal wystawowych, kino, biblioteka, a w zabytkowym piecu urządzona zostanie galeria małych form.
Siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w stylu neogotyckim XIX-wiecznej elektrowni, ulokowanej w centrum miasta przy ul. Kopernika.
Jak powiedział PAP dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek, obiekt zostanie zaadaptowany do potrzeb centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego.
Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i trzy poziomy.
Mimo modernizacji i rozbudowy, zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy, industrialny charakter.
W kompleksie powstanie m.in. kilka sal wystawowych, kino, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe.
Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Urządzona w nim będzie galeria małych form o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych.
Rozbudowa i modernizacja siedziby Elektrowni kosztować będzie 17,5 mln zł. Prace przeprowadzi wyłoniona w przetargu radomska firma RO.SA.-BUD. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2012 r. Fundusze na ten cel przekaże zarząd województwa mazowieckiego.
Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie 10 lat spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz Wajda przekazał radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.
Istniejące od 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia jest obecnie jedną z najprężniej działających placówek kultury w Radomiu. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje wystawy, koncerty i festiwale filmowe, m.in. w grudniu Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik.
Na czas rozbudowy Elektrownia przeniosła się do obiektów dawnych zakładów drzewnych przy ul. Domagalskiego, gdzie będzie kontynuować działalność. (PAP)