Wójt w ramach umowy cywilnoprawnej zobowiązał radnego do wyremontowania pomostu należącego do gminnego kąpieliska.

Wojewoda zarządzeniem zastępczym stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego.

Organ nadzoru wyjaśnił, iż zgodnie z art. 24d ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r., poz. 594 ze zm.) wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której uzyskał on mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zakaz ten dotyczy zarówno wójta jak i radnego tej gminy.

Radny nie zgodził się z takim stanowiskiem. Jego zdaniem zakaz powierzania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej radnemu adresowany jest wyłącznie do wójta gminy. Uznał, iż on jako radny nie może być obciażony skutkami naruszenia tego zakazu, a w konsekwencji nie można zastosować wobec niego sankcji wygaśnięcia mandatu.

WSA zwrócił uwagę, iż zakaz określony w art. 24d ustawie o samorządzie gminnym ma zdecydowanie administracyjny rodowód, a jego celem jest stworzenie mechanizmów antykorupcyjnych.

Zdaniem WSA zakaz powierzania przez wójta pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej radnemu gminy obejmuje również radnego, co z kolei prowadzi do wygaśnięcia jego mandatu, w razie złamania tego zakazu.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Bydgoszczy z 29 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Bd 1299/13, nieprawomocny