Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania pojazdów samochodowych na drogach publicznych w mieście oraz opłat za parkowanie w tej strefie i sposobu ich pobierania.
Rzecznik praw obywatelskich wniósł do WSA skargę na uchwałę rady. Rzecznik wskazał, iż rada miejska nałożyła na kierowców obowiązek umieszczenia za przednią szybą pojazdu dowodu wniesienia opłaty za parkowanie (biletu parkingowego lub abonamentu parkingowego), i postanowiła, że jako uiszczenie opłaty za parkowanie należy traktować łącznie wykonanie wspomnianego obowiązku wraz z faktycznym wniesieniem opłaty za parkowanie. W ocenie Rzecznika, uchwała została wydana z przekroczeniem upoważnienia wynikającego z art. 13 b ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych ( Dz. U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.). W powołanym przepisie ustawodawca upoważnił radę miasta jedynie do ustalenia trybu postępowania kierowców, którego celem jest przekazanie na rzecz zarządu drogi należnej opłaty za parkowanie.
Rada miejska w odpowiedzi na skargę wniosła o jej oddalenie jako bezzasadnej.
WSA rozpatrując skargę uznał, że pojęcie „sposób pobierania opłaty” nie obejmuje czynności polegających na umieszczeniu za przednią szybą pojazdu dokumentu potwierdzającego wniesienie opłaty za parkowanie. Zatem dla osiągnięcia skutku w postaci pobrania przez zarząd drogi opłaty za parkowanie nie jest wymagane wylegitymowanie się przez kierowcę, w ściśle określony sposób, dowodem wniesienia tej opłaty. "Sposób pobierania opłaty" to organizacja metod uiszczenia opłaty, np. w parkomatach, u parkingowego, w punktach sprzedaży biletów i abonamentów. Zdaniem WSA rada miejska wychodząc poza upoważnienie ustawowe, przyznała zarządcy drogi uprawnienie do traktowania osób, które uiściły opłatę lecz nie umieściły za szybą pojazdu dowodu wniesienia opłaty, za parkujące bez uiszczenia opłaty za parkowanie. W konsekwencji powyższych zapisów osoba parkująca pojazd będzie zobowiązana do uiszczenia opłaty dodatkowej, mimo że uregulowała stosowną opłatę za parkowanie pojazdu.
Na podstawie: Wyrok WSA w Łodzi z 29 lutego 2012 r., sygn. akt III SA/Łd 48/12, prawomocny
Pisaliśmy o tym również:
Bilet parkingowy nie musi być zostawiony za szybą auta?
Bilet parkingowy może być pozostawiany za szybą na dotychczasowych zasadach