Spotkanie inaugurujące prace rady odbyło się we wtorek w sali Sejmiku Województwa Łódzkiego.
"Zaprosiliśmy do niej przedstawicieli biznesu, uczelni wyższych, jednostek naukowych, instytucji wspierających rozwój gospodarki, organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów. Mamy nadzieję, że w tym gronie sprawimy, że innowacyjność w regionie łódzkim będzie wiodła prym w Polsce" – powiedziała podczas pierwszego posiedzenia rady Jolanta Zięba-Gzik, członek zarządu województwa.
W radzie zasiada m.in. Sławomir Lachowski, który wprowadzał nowoczesne rozwiązania w dziedzinie bankowości elektronicznej. "Cieszę się, że mogę uczestniczyć w obradach, ale nie wierzę w siłę sprawczą polityków, jeżeli chodzi o inicjowanie wzrostu gospodarczego opartego na innowacjach. To jest główne zadanie ludzi biznesu. Samorządy muszą zapewnić infrastrukturę i dobre prawo" - podkreślił założyciel m.in. MultiBanku i mBanku.
Najważniejszym zadaniem rady ma być doradzanie, podpowiadanie pionierskich rozwiązań oraz opiniowanie pomysłów związanych z innowacyjnością i podnoszeniem konkurencyjności firm. Wypracowane koncepcje mają przyczynić się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw regionu.
Oba te aspekty przedsiębiorczości w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. łódzkiego na lata 2014-2020 zostały określone jako jedna z dwóch głównych osi długoterminowego rozwoju gospodarczego województwa.
Z kolei w Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego - LORIS 2030 wśród branż posiadających największy potencjał pod względem innowacji wymieniono: nowoczesne włókiennictwo i modę, w tym wzornictwo; zaawansowane materiały budowlane; medycynę, farmację, kosmetyki; energetykę oraz odnawialne źródła energii; innowacyjne rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze; informatykę i telekomunikację.
Powołanie rady ma także związek z przeznaczeniem na wsparcie firm m.in. poprzez innowacje blisko pół miliarda euro pochodzących z funduszy Unii Europejskiej. To najwięcej spośród wszystkich województw w kraju.
Zarząd województwa chciałby, by działania rady zwiększyły poziom świadomości mieszkańców na temat znaczenia innowacji. (PAP)