Na krótkiej liście miast ubiegających się o Nagrodę Europy znalazły się w tym roku dwa polskie miasta – Poznań i Słupsk. Zwycięskie Altötting, leżące w Bawarii, posiada umowy partnerskie z włoskim miastem Loreto i portugalską Fatimą. Podobnie jak one jest miastem pielgrzymek. Altötting rozwinęło wiele sieci współpracy ze swoimi partnerami, zwłaszcza pomiędzy młodymi ludźmi oraz studentami.
Zrealizowało też liczne przedsięwzięcia we współpracy z innymi miastami pielgrzymkowymi. Za podobne działania nagrodzony został drugi tegoroczny zwycięzca, miasto Tata leżące w regionie Komarom-Esztergom. We współpracy z 9 miastami partnerskimi zorganizował ponad 60 różnych imprez sportowych i kulturalnych, a także wymian młodzieży, dzięki czemu stał się dla miast na Węgrzech wzorem jeśli chodzi o wdrażanie idei europejskiej na poziom lokalny. Rada Europy jak co roku przyznała także nagrody niższej rangi. 11 europejskich gmin otrzymało Tablicę Honorową – w tym Lublin i Nysa, 18 samorządów nagrodzono Flagą Europejską – w tym Giżycko, Gołdap, Korfantów i Święciechowę, a Dyplomy Europejskie przyznano 26 samorządom, w tym Bielsku-Białej, Kobylnicy, Staremu Miastu oraz Swarzędzowi.
Rada Europy wyróżniła polskie samorządy
9 polskich miast oraz 1 gmina zostało w tym roku laureatami nagród europejskich przyznawanych corocznie przez Radę Europy. Nagrodę główną otrzymały dwa miasta: niemieckie Altötting oraz węgierska Tata.