Zgodnie z art. 47 Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.) [Kodeks wyborczy] – głosowania przerywać nie wolno. Najbliższe wybory powinny więc się odbyć w dniu 16 listopada 2014 r. bez przerwy od godz. 7.00 rano do godz. 21.00 wieczorem.

Gdyby (jednak), wskutek nadzwyczajnych wydarzeń, głosowanie było przejściowo uniemożliwione, obwodowa komisja wyborcza [okw] może zarządzić jego przerwanie, przedłużenie albo odroczenie do dnia następnego. Uchwałę w sprawie przedłużenia albo odroczenia do dnia następnego głosowania okw podejmuje po uzyskaniu zgody gminnej komisji wyborczej [gkw]. Uchwałę tę należy natychmiast podać do publicznej wiadomości oraz przekazać wójtowi [burmistrzowi, prezydentowi miasta) [wójt] oraz gkw, która przesyła ją Państwowej Komisji Wyborczej [PKW].


Zobacz:
Przykład uchwały obwodowej komisji wyborczej w sprawie zarządzenia przerwy w głosowaniu

Przed zamknięciem lokalu okw:
1) zapieczętowuje otwór urny wyborczej i oddaje urnę wraz z zapieczętowanym spisem wyborców na przechowanie przewodniczącemu okw;
2) ustala protokolarnie:
a) liczbę niewykorzystanych kart do głosowania i umieszcza je w opieczętowanym pakiecie i również oddaje je na przechowanie przewodniczącemu okw,
b) liczbę osób uprawnionych do głosowania, czyli liczbę osób ujętych w spisie wyborców,
c) liczbę kart wydanych – na podstawie podpisów osób w spisie wyborców.

Zobacz:
Przykład protokołu spisanego na okoliczność zabezpieczenia dokumentacji wyborczej w związku z zarządzeniem przerwy w głosowaniu
 

Następnie przewodniczący okw zamyka lokal wyborczy i opieczętowuje wejście do lokalu pieczęcią komisji, którą oddaje na przechowanie zastępcy przewodniczącego lub innemu członkowi komisji. Gdy przewodniczący jest nieobecny lub nie może wykonywać swoich czynność, i obowiązki te wykonuje oczywiście jego zastępca.

Ochronę lokalu komisji w czasie przerwy w głosowaniu ma zapewnić wójt. Zasadne wydaje się jednak pytanie: po co – w jakiś szczególny sposób – pilnować lokal, który jest pusty w tym znaczeniu, że nikt w nim nie przebywa a obowiązkiem zabezpieczenia kart (dobre kilkadziesiąt kilogramów), urny, spisu wyborców itd. obciążony jest przewodniczący komisji (co z samej istoty jest kuriozalne), który musi zabrać je po prostu do domu.

Wprowadzenie szczególnych środków ostrożności i ochrona pustego lokalu wyborczego, tym bardziej, że może to być lokal np. zalany przez kanalizację, w którym należy dokonać remontu, spalony, etc. jest o tyle niezrozumiałe, że lokale wyborcze nie są chronione np. w przeddzień wyborów mimo, że w większości z nich znajdują się już karty do głosowania i spis wyborców.

Zobacz wszystkie wzory przygotowane na czas wyborów samorządowych>>>



@page_break@



Na podstawie § 5 tegoż samego artykułu Kodeksu wyborczego, Minister Spraw Wewnętrznych, rozporządzeniem z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie ochrony lokali obwodowych komisji wyborczych w czasie przerwy w głosowaniu spowodowanej nadzwyczajnymi wydarzeniami (Dz. U. Nr 1152) [rozporządzenie], z pewnością po zasięgnięciu opinii PKW, określił zasady ochrony pustych lokali w czasie przerwy w głosowaniu, w tym również zasady udzielania przez Policję pomocy wójtom, w celu prawidłowej ochrony tych lokali.
Minister, określił te zasady tak, aby w jak najmniejszym stopniu absorbowały one służby mundurowe (ograniczając ich czynności do instruktarzu), dokładając za to obowiązków
pracownikom samorządowym.

Zgodnie z rozporządzeniem, w każdej gminie należy sporządzić listę osób - odrębnie dla każdego lokalu wyborczego (łącznie od kilkunastu do kilku tysięcy osób) - wydać im pisemne upoważnienia, wyposażyć w środki łączności, bądź zapłacić im za ewentualne wykorzystanie własnych środków łączności (np. telefonu komórkowego), zorganizować instruktaż, który przeprowadzi Policja i wyznaczyć tzw. dyżur domowy. Biorąc pod uwagę, że dyżuru takiego w zdecydowanej większości nie będzie można zakwalifikować jako wykonywanie normalnych obowiązków pracownika, za dyżur, pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie.


Zobacz:
Upoważnienie wójta gminy dla osoby pełniącej ochronę lokalu wyborczego

Ustalone w Kodeksie wyborczym, rozporządzeniu i uchwale PKW zasady (prawdopodobnie będą omówione w wytycznych dla okw) kończą się na stwierdzeniu protokolarnym przez okw, przed rozpoczęciem głosowania, czy pieczęcie na wejściu do lokalu wyborczego, na urnie, a także na pakietach z kartami do głosowania oraz ze spisem wyborców są nienaruszone. (§ 4 Kw). Czynności, które będzie należało wykonać, gdy pieczęcie zostaną naruszone PKW jeszcze nie określiła.


Zobacz:
Przykład protokołu spisanego na okoliczność sprawdzenia czy dokumentacja wyborcza zabezpieczona w związku z zarządzeniem przerwy w głosowaniu nie została naruszona



Zobacz wszystkie wzory przygotowane na czas wyborów samorządowych>>>