Zmian oczekują przede wszystkim uczciwi przedsiębiorcy, którzy ze strony oszustów podatkowych doświadczają nieuczciwej konkurencji. Nie tylko uczciwi podatnicy ale i budżet państwa ponosi z tego powodu straty, dlatego też uszczelnienie systemu rozliczeń VAT jest niezbędne.
Walka z oszustwami podatkowymi, polegającymi na uchylaniu się od zapłaty podatku VAT lub jego wyłudzaniu, zakłada m.in. rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia (gdy nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT) do obrotu niektórymi towarami jak np. smartfony, tablety, notebooki, laptopy czy konsole do gier, wprowadzenie informacji podsumowujących dla transakcji objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, które będą składane przez sprzedawców oraz podwyższenie wysokości kaucji gwarancyjnej w przypadku dostaw paliw. Proponowane zmiany, mają też na celu pełniejsze dostosowanie polskich przepisów o VAT do prawa unijnego.
Przewidywane jest także wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907). Chodzi o brzmienie art. 91 ust. 3a p.z.p., który zawiera w sobie odesłanie do ustawy o podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy wybór oferty danego wykonawcy wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Zmiana polegać będzie na skreśleniu fragmentu powyższego przepisu "w zakresie dotyczącym wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów".
Jak napisano w uzasadnieniu do założeń, powyższa zmiana spowoduje, że odesłanie zawarte w art. 91 ust. 3a p.z.p. do przepisów o podatku od towarów i usług, zyska generalny charakter.
Dzięki temu obowiązek doliczania wartości podatku VAT płaconego przez zamawiającego do wartości netto wykonawcy, będzie miał zastosowanie tak jak obecnie, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a ponadto do mechanizmu odwróconego podatku VAT w odniesieniu do wprowadzonych już jak i planowanych do wprowadzenia zmian w ustawie o podatku od towarów i usług oraz innych istniejących uregulowań prawa podatkowego.