Czy zakład opieki zdrowotnej może w świetle ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta przekazać informacje o stanie zdrowia pacjenta Starostwu Powiatowemu?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 15 stycznia 2010 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

W świetle ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 z późn. zm.) przekazanie informacji o stanie zdrowia Starostwu Powiatowemu jest możliwe jedynie za zgodą pacjenta.

Uzasadnienie

Informacje dotyczące stanu zdrowia co do zasady są objęte tajemnicą lekarską. Problematykę tę regulują dwa akty prawne, tj.: ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 z późn. zm.).

W przypadku braku zgody na ujawnienie informacji dopuszczalne jest naruszenie tajemnicy jedynie w przypadku, gdy:
1) tak stanowią ustawy;
2) badanie lekarskie zostało przeprowadzone na żądanie uprawnionych, na podstawie odrębnych ustaw, organów i instytucji; wówczas lekarz jest obowiązany poinformować o stanie zdrowia pacjenta wyłącznie te organy i instytucje;
3) zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
4) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie lekarzowi sądowemu;
5) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innemu lekarzowi lub uprawionym osobom uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń.

W chwili obecnej brak jest przepisu szczególnego, który pozwalałby udzielać informacji o stanie zdrowia pacjenta Starostwu Powiatowemu. Zasady podejmowania i wykonywania transportu i przewozu drogowego reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.). Przytoczona ustawa, normując kwestię stanu zdrowia kierowców, przedsiębiorców oraz innych osób wykonujących przewóz drogowy, nie stanowi podstawy dostępu do informacji objętych tajemnicą. Wydaje się, iż w tego typu przypadkach regułę powinno stanowić skierowanie kierowcy na badanie lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), decyzję taką może podjąć starosta w przypadkach nasuwających zastrzeżenia co do stanu zdrowia. Zakład opieki zdrowotnej może natomiast przekazać informacje dotyczące stanu zdrowia jedynie za zgodą pacjenta.