ZNP informuje, iż uzasadnienie wygłosi przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Zdaniem ZNP przedszkola powinny być finansowane z budżetu państwa, a nie ze środków własnych gmin, ponieważ Polska, mimo pewnej poprawy, zajmuje ostatnie miejsce w zakresie edukacji przedszkolnej i daleko nam do średniej europejskiej wynoszącej blisko 90%. W roku szkolnym 2010/2011 wychowaniem przedszkolnym objętych było 1059,3 tys. dzieci, co oznacza, że poza systemem pozostawało ok. 35% dzieci w wieku 3-5 lat, w tym ok. 50% dzieci z terenów wiejskich.
Ponadto zdaniem ZNP przesunięcie o dwa lata obniżenia obowiązku wieku szkolnego pogorszy sytuację dzieci trzy- i czteroletnich. Miejsca w przedszkolach będą w pierwszej kolejności zarezerwowane dla dzieci pięcio- i sześcioletnich. Związek uważa, iż sytuację rodziców pogorszyła, w sposób sprzeczny z zamierzonym celem, nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 5 sierpnia 2010 r., zmieniająca zasady naliczania opłat za przedszkola (5 godz.). W wielu miastach opłaty za przedszkola znacznie wzrosły. Finansowania przedszkoli z budżetu domagają się także samorządy, dla których prowadzenie przedszkoli jest zadaniem własnym. ZNP wrócił uwagę, iż w ostatnim czasie wiele samorządów podjęło decyzję o likwidacji lub przekształceniu publicznych przedszkoli.
Źródło: www.znp.edu.pl
„Przedszkole dla każdego dziecka” alternatywą dla nieudanej ustawy żłobkowej
1 marca 2012 r. w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ZNP Przedszkole dla każdego dziecka. Projekt zakłada finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Daje też dzieciom dwuletnim prawo do wychowania przedszkolnego. Propozycja jest alternatywą dla nieudanej ustawy żłobkowej.