Firma zajmująca się budową i rozbiórkami będzie wytwarzała rocznie powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych oraz powyżej 5000 Mg odpadów innych niż niebezpieczne. Budowy i rozbiórki będą prowadzone na różnych obiektach, instalacjach, w różnych lokalizacjach.
Jaki organ w takim przypadku będzie wydawał pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Odpowiedź:
Sam fakt wytwarzania odpadów o masie powyżej 1 Mg rocznie - w przypadku odpadów niebezpiecznych lub o masie powyżej 5000 Mg rocznie - w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne nie powoduje konieczności, czy też obowiązku uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Wprawdzie zgodnie z art. 180a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) – dalej p.o.ś., pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane do wytwarzania odpadów, które powstają w takich ilościach, jednak warto mieć na uwadze obowiązujący również art. 184 p.o.ś., zgodnie z którym co do zasady pozwolenie wydaje się na wniosek prowadzącego instalację, a zatem podmiotu uprawnionego na podstawie określonego tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji (art. 3 pkt 31 p.o.ś.), czy też podmiotu uprawnionego na podstawie określonego tytułu prawnego do władania oznaczoną częścią instalacji (art. 183a p.o.ś.).
W mojej ocenie, prowadzenie prac budowlanych, czy rozbiórkowych nie stanowi eksploatacji instalacji i tym samym nie wymaga uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Jeżeli jednak wytwarzanie odpadów (w ilościach, o których mowa w art. 180a p.o.ś.) następowałoby w wyniku eksploatacji instalacji, a zatem jej użytkowania i utrzymywania w sprawności, wówczas podmiot prowadzący eksploatację, byłby zobowiązany do uzyskania pozwolenia. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów, podobnie jak inne tzw. pozwolenia sektorowe, wydaje w drodze decyzji organ ochrony środowiska, którym co do zasady jest starosta (art. 183 ust. 1 w związku z art. 378 ust. 1 p.o.ś.).
Uwagi:
Oczywiście pozwolenie może być wydane na wniosek podmiotu podejmującego realizację nowej instalacji (art. 191a p.o.ś.), jak również zainteresowanego uzyskaniem tytułu prawnego do instalacji lub jej oznaczonej części (art. 189 p.o.ś.), jednak w dalszym ciągu będzie to pozwolenie regulujące wytwarzanie odpadów z eksploatacji instalacji.
Szanse:
W przypadku eksploatacji kilku instalacji położonych np. w obszarze jednego powiatu warto mieć na względzie możliwość, jaką stwarza art. 181 ust. 1a p.o.ś., zgodnie z którym, na wniosek prowadzącego instalację, organ ochrony środowiska może objąć jednym pozwoleniem instalacje położone na obszarze swojej właściwości.