Prokurator, gdy uzna to za konieczne, będzie mógł wydać wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu. W każdej gminie powstaną również zespoły interdyscyplinarne, których zadaniem będzie udzielanie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie.

Przemoc w rodzinie to poważny problem w skali kraju, który swym zasięgiem dotknął ponad 130 tys. osób. Szacuje się, że w 2009 r. aż 13,9 tys. więźniów to sprawcy przemocy w rodzinie.

W ostatnim czasie Sejm zakończył ponad roczne prace nad rządowym i poselskim projektem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Uchwalona przez Sejm nowelizacja trafiła teraz do Senatu. Szacuje się, że nowe przepisy wejdą w życie od lipca tego roku.

Gminy zobligowane będą do przygotowania lokalnych programów przeciwdziałania przemocy oraz tworzenia tzw. zespołów interdyscyplinarnych. W skład tych ostatnich wchodzić będą przedstawiciele różnych służb społecznych. Posłowie wyrazili zgodę na bardzo kontrowersyjne przepisy na mocy których zespoły te będą miały prawo gromadzić dane zarówno osób dotkniętych przemocą, jak i jej sprawców. Taki zbiór danych zawierałby informacje dotyczące np. ich stanu zdrowia, nałogów czy orzeczeń sądowych.

Prokurator już na etapie prowadzonego przez siebie postępowania będzie mógł wydać sprawcy nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu. Wydanie takiego nakazu eksmisji możliwe będzie maksymalnie na trzy miesiące, jednak sąd na wniosek prokuratora będzie mógł ten okres przedłużyć. Jak informuje Urszula Nowakowska z Centrum Praw Kobiet jest to dobre posunięcie ustawodawcy, gdyż do tej pory środek polegający na zakazie kontaktowania się z ofiarami przemocy można było zastosować tylko wtedy, gdy zachodziły przesłanki do tymczasowego aresztowania.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 10 maja 2010 r.