O możliwość dopłaty dla osób z niepełnosprawnością, które korzystają z urządzeń medycznych w domu, a co za tym idzie, zużywają więcej prądu, zapytała ministerstwo rodziny posłanka Hanna Gil-Piątek wraz z grupą posłów w interpelacji poselskiej (37176). Posłowie wskazali, że gospodarstwa, których częścią są osoby z niepełnosprawnościami z jednej strony mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na prąd ze względu na urządzenia podtrzymujące życie i poprawiające komfort życia i opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, z drugiej strony są to często gospodarstwa domowe o niskich dochodach, zmagające się z dopięciem budżetów nawet w czasach większej stabilności finansowej. Chodzi o taki sprzęt medyczny jak np.:

  • wózek elektryczny, 1 kWh, dzienne zużycie energii elektryczne.
  • schodołaz (500 W) –1 kWh
  • łóżko ortopedyczne (500 W) używane podczas snu jedynie przy zmianach pozycji ciała – 0,5 kWh,
  • podnośnik elektryczny używany rano przy wstawaniu i wieczorem przed snem – 0,5 kWh,
  • podnośnik transportowy (350 W) – 0,5 kWh,
  • poduszka lub koc elektryczny (80 W) używane tylko podczas nocnego spoczynku, czyli w ciągu 8 godzin na dobę – 0.640 kWh,
  • pionizator (350 W) – 1 kWh.

Używanie np. koncentratora tlenu czy respiratora może spowodować, że zużycie energii sięgnie nawet 3600 kWh rocznie.

 

Dopłaty do energii elektrycznej nie będzie, ale może większy limit

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych podkreślił, że resort obecnie nie planuje dodatkowego wsparcia finansowego dla tej grupy osób. Wyjaśnia, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowując założenia ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej przeanalizowało potrzeby zużycia energii m. in. przez osoby niepełnosprawne. Dlatego uchwalona 7 października 2022 r. ustawa wprowadziła zwiększony limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej m.in. dla osób z niepełnosprawnościami, które w dniu wejścia w życie ustawy (18 października) miały orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne. Limit ten wynosi do 2,6 MWh.

WZORY dokumentów w LEX:

 

Jak przyznał wiceminister Wdówik, dodatkowe wsparcie może dotyczyć nie tyle dopłat, co zwiększenia limitu zużycia prądu na preferencyjnych warunkach, wynikającego z uzasadnionych medycznie potrzeb, związanych z koniecznością korzystania przez odbiorców z urządzeń pobierających znaczną ilość prądu. - Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wystąpiło z prośbą do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Zdrowia o poddanie analizie potrzeby wprowadzenia zmiany w przepisach ustawy, w zakresie podwyższenia ustawowych limitów dla osób z niepełnosprawnościami, korzystających zgodnie z zaleceniem medycznym z urządzeń zasilanych energią elektryczną - poinformował.

Sprawdź w LEX: W jaki sposób wnioskodawca powinien udokumentować zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym powyżej 5 MWh? >>>

Jakie ulgi dla odbiorców energii z niepełnosprawnością

Jak informuje Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dostawca energii ma zakaz wstrzymywania dostaw energii elektrycznej dla osób z przewlekłą niewydolnością oddechową. Ustawą z 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym znowelizowano bowiem ustawę Prawo energetyczne. Na tej podstawie sprzedawca energii elektrycznej ma obowiązek przekazania odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym informacji o rozwiązaniu alternatywnym w stosunku do wstrzymania dostaw energii elektrycznej stosowanym przez tego sprzedawcę.

-  Rozwiązanie alternatywne może odnosić się do źródeł wsparcia w celu uniknięcia wstrzymania dostaw energii elektrycznej, systemów przedpłat, audytów energetycznych, usług doradztwa w zakresie energii elektrycznej, alternatywnych planów płatności, doradztwa w zakresie zarządzania długiem lub wstrzymania dostaw energii elektrycznej na wskazany okres i nie może powodować dodatkowych kosztów dla odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, którym grozi wstrzymanie dostaw energii elektrycznej – podkreśla Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Jak zaznacza, obowiązkowym rozwiązaniem alternatywnym stosowanym przez wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne w stosunku do odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej oraz osoby objętej opieką długoterminową domową w związku z przewlekłą niewydolnością oddechową, jest zakaz wstrzymywania dostaw energii do nich w okresie od 1 listopada do 31 marca. A także w soboty, w dni ustawowo wolne od pracy oraz w dni je poprzedzające.

Odnosząc się  limitu 2,6 MWh zużycia energii elektrycznej uprawniającego do ceny gwarantowanej energii elektrycznej, wiceminister poinformowała, że po przekroczeniu limitu, osoby z niepełnosprawnościami, zgodnie z ustawą z 28 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, będą mogły korzystać z energii elektrycznej po cenie maksymalnej nie wyższej niż 693 zł/MWh. Przy czym cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi od momentu przekroczenia limitów zużycia w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r.

Czytaj w LEX: Ustawowy cel zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez JST >>>

Osoba z niepełnosprawnością musi złożyć do przedsiębiorstwa energetycznego oświadczenie (w postaci papierowej lub elektronicznej) o spełnianiu przez nią warunków, nie musi załączać innych dokumentów np. orzeczenia o niepełnosprawności. Przedsiębiorstwo będzie mogło w przypadku wątpliwości, weryfikując oświadczenie, poprosić o wgląd w orzeczenie o niepełnosprawności. Zazwyczaj dostawcy energii mają takie oświadczenia na swoich stronach internetowych, skąd można je pobrać.

 

Kto może skorzystać z preferencyjnego limitu zużycia energii

Osoby z niepełnosprawnością uprawnione do skorzystania z preferencyjnego limitu zużycia energii muszą mieć orzeczenie o:

  • znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • zaliczeniu do: I grupy inwalidów, traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • zaliczeniu do II grupy inwalidów, traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Osoby, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, traktuje się jako zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności;
  • całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS, traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydane przez ZUS, traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • całkowitej niezdolności do pracy, wydane przez ZUS, traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Jak zapewnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, utrata warunków pozwalających na uznanie odbiorcy za uprawnionego do stosowania wobec niego limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego maksymalnie 2,6 MWh w trakcie 2023 r., nie będzie wpływała na jego uprawnienie do zużycia energii w tej ilości. Jeśli ktoś w trakcie 2023 r. uzyska wyżej wymienione orzeczenia, także będzie mógł skorzystać z uprawniona do korzystania z maksymalnej ceny energii elektrycznej proporcjonalnie do liczby miesięcy w 2023 r. Będzie musiał tylko złożyć oświadczenie u dostawcy energii, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia spełnienia warunków.