Zapewnianie warunków rozwoju sportu uznane zostało za zadanie własne jednostek samorządu terytorialnego. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może określić ponadto, w drodze uchwały, warunki i tryb finansowania zadań związanych z rozwojem sportu, wskazując w uchwale cel publiczny z zakresu sportu, który jednostka ta zamierza osiągnąć (art. 27 ustawy). W stosunku do dotychczasowej regulacji zawartej w ustawie z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 226, poz. 1675 ze zm., dalej jako u.o.k.f.) poszerzono zakres obowiązków j.s.t. Dotychczasowa regulacja obejmowała jedynie organizowanie działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej oraz tworzenie odpowiednich warunków materialno-technicznych dla jej rozwoju (art. 42 u.o.k.f.), przy czym za rekreację ruchową uznawano jedynie formę aktywności fizycznej, podejmowaną dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych. Natomiast zgodnie z ustawą o sporcie, sportem są wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.
Nowa ustawa utrzymała istnienie rad sportu w j.s.t. powoływanych przez właściwe organy wykonawcze j.s.t. spośród przedstawicieli organizacji i instytucji realizujących zadania w zakresie kultury fizycznej (art. 30 ustawy). Jedyną zmianą jest wprowadzenie zapisu, iż organ wykonawczy j.s.t., ustala skład i zasady powoływania członków rady sportu, a także regulamin jej działania.
Ewidencję uczniowskich klubów sportowych oraz klubów sportowych działających na prawach stowarzyszenia w dalszym ciągu prowadzą starostowie właściwi ze względu na siedzibę klubu, a w miastach na prawach powiatu – prezydenci miast.
Zmianie uległy zasady przyznawania wspierania finansowego sportowców. Zgodnie z art. 31 ustawy jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać i finansować okresowe stypendia sportowe oraz nagrody i wyróżnienia dla osób fizycznych za osiągnięte wyniki sportowe. Ponadto stypendia lub nagrody dla trenerów prowadzących szkolenie zawodników osiągających wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym lub w krajowym współzawodnictwie sportowym mogą być przyznawane przez jednostki samorządu terytorialnego i finansowane z budżetu tych jednostek. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa równocześnie, w drodze uchwały, szczegółowe zasady, tryb przyznawania i pozbawiania oraz rodzaje i wysokość stypendiów sportowych, nagród i wyróżnień wspomnianych wyżej, biorąc pod uwagę znaczenie danego sportu dla tej jednostki samorządu terytorialnego oraz osiągnięty wynik sportowy. Jednocześnie organ stanowiący może ustanawiać, w drodze uchwały, wyróżnienia i nagrody pieniężne dla trenerów oraz innych osób wyróżniających się osiągnięciami w działalności sportowej (art. 35 ustawy ).
W nowej ustawie doprecyzowano obowiązki j.s.t. w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa osób korzystających ze szlaków górskich, tras narciarskich oraz uprawiających sporty górskie, osób pływających, kąpiących się w wyznaczonych do tego miejscach oraz uprawiających sporty wodne (art. 39 ustawy). Z chwilą wejścia ustawy w życie, obowiązkowym stanie się odpowiednie oznakowanie terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania w/w sportów, określanie i upowszechnianie zasad korzystania z danego terenu, obiektu i urządzenia, zapewnianie podmiotom zobowiązanym do niesienia pomocy (GOPR, TOPR, WOPR) warunków do organizowania pomocy oraz ratowania osób, które uległy wypadkowi lub są narażone na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, informowanie o warunkach pogodowych i grożących niebezpieczeństwach a także prowadzenie działalności informacyjnej i profilaktycznej. Katalog ustawowy nie jest katalogiem zamkniętym, a zatem możliwe są także inne działania dla zapewnienia bezpieczeństwa ludności ze względu na specyfikę danego obszaru. Szczegółowe warunki prowadzenia w/w działań określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw turystyki oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki morskiej i ministrem właściwym do spraw transportu.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia, tj. 16 października 2010 r.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857)