WSA odrzucił skargę na postanowienie SKO w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji prezydenta miasta dotyczącej odmowy przyznania świadczenia w formie posiłków. Po wniesieniu skargi kasacyjnej do NSA skarżący zmarł.
NSA przypomniał, iż zgodnie z art. 124 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) sąd zawiesza postępowanie z urzędu w razie śmierci strony. Przy czym nie zawiesza się postępowania w razie śmierci strony, jeżeli przedmiot postępowania odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków ściśle związanych z osobą zmarłego. Z kolei sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania w razie śmierci strony, jeżeli przedmiot postępowania odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków zmarłego, chyba że udział w sprawie zgłasza osoba, której interesu prawnego dotyczy wynik tego postępowania. W ocenie NSA nie ma wątpliwości, że prawo do świadczeń z pomocy społecznej, jaki i prawo wniesienia odwołania od decyzji wydanej w sprawie ich przyznania jest prawem ściśle związanym z osobą, która wystąpiła ze stosownym wnioskiem. Oznacza to, że przedmiot postępowania sądowego odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków osoby ubiegającej się przyznanie świadczenia. Z powyższych względów, NSA orzekł o umorzeniu postępowania.
Na podstawie: Postanowienie NSA z dnia 5 stycznia 2012 r., sygn. akt I OSK 2434/11, LEX nr 1106231
Przydatne materiały:
Ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.)
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej jest ściśle związane z osobą beneficjenta (I OSK 2434/11)
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej, jaki i prawo wniesienia odwołania od decyzji wydanej w sprawie ich przyznania jest prawem ściśle związanym z osobą, która wystąpiła ze stosownym wnioskiem. Oznacza to, że przedmiot postępowania sądowego odnosi się wyłącznie do praw i obowiązków osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia uznał NSA.