Czy takiego upoważnienia może udzielić także zarząd powiatu lub zarząd województwa będący zarządcą drogi?
Każdy zarządca drogi może upoważnić pracowników swojej jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi do wydawania w swoim imieniu zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych. Podstawą prawną do takiego upoważnienia jest art. 21 ust. 1a ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115, z późn. zm.).
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od 19 października 2012 r. przekazała zarządcom dróg wydawanie zezwoleń kategorii I na przejazd pojazdu nienormatywnego (art. 64a) oraz przyjmowanie zawiadomień o planowanym przejeździe przez most lub wiadukt, określanie warunków takiego przejazdu i wnoszenie sprzeciwów wobec takiego przejazdu (art. 64c ust. 9 – 11), a także uzgadnianie tras przejazdu (art. 64d ust. 4 i 5).
Stosownie do art. 19 ust. 2 ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg, są odpowiednio: zarząd województwa, zarząd powiatu, wójt (burmistrz, prezydent miasta). Art. 21 ust. 1a stanowi, że zarządca drogi może upoważnić pracowników odpowiednio: urzędu marszałkowskiego, starostwa, urzędu miasta lub gminy albo pracowników jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi, do załatwiania spraw w jego imieniu, w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych. Możliwość ta dotyczy wszystkich kompetencji zarządcy drogi, nie tylko tych wynikających z ustawy o drogach publicznych. Skoro prawo o ruchu drogowym wskazuje zarządcę drogi jako organ kompetentny do określonych spraw, to już przez to odwołuje się do ustawy o drogach publicznych. Kompetencje zarządcy drogi określone w prawie o ruchu drogowym mogą zostać przekazane do realizacji pracownikom zarządu drogi na podstawie art. 21 ust. 1a ustawy o drogach publicznych.
Należy zauważyć, że co do zasady nie ma możliwości przekazania kompetencji do wydawania decyzji administracyjnych przez organy kolegialne – zarząd powiatu i zarząd województwa. Art. 38 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym i art. 46 ust. 2 ustawy o samorządzie województwa dopuszczają przekazanie kompetencji odpowiednio przez starostę i marszałka województwa. Celem ustawodawcy było ograniczenie w ściśle określonych sprawach uprawnień organów monokratycznych i przekazanie tych uprawnień organom kolegialnym, więc trzeba przyjąć, że uprawnienia te omawiane tu organy winny wykonywać wyłącznie na zasadach określonych w k.p.a. i ustawach szczególnych – Cz. Martysz [w:] B. Dolnicki (red.), Ustawa o samorządzie powiatowym. Komentarz, wyd. II, ABC 2007.
Możliwość przewidziana w art. 21 ust. 1a ustawy o drogach publicznych stanowi wyjątek od tej zasady i wyraźnie pozwala na delegowanie kompetencji administracyjnych także przez organy kolegialne, będące zarządcami dróg publicznych. Przepis ten znajdzie zastosowanie w każdej sytuacji, gdy kompetencja do wydawania decyzji administracyjnych została przypisana zarządcy drogi.