Pracownikowi samorządowemu (pośrednik pracy) powierzono pełnienie obowiązków kierownika działu. Obecnie kierownik komórki organizacyjnej przebywa na długotrwałym zwolnieniu.

Czy jest to zmiana stanowiska?

Odpowiedź

Jeżeli powierzenie obowiązków nastąpi na okres dłuższy niż 3 miesiące, konieczne będzie uregulowanie zmian w stosunku pracy pracownikowi p.o. kierownika, ze zmianą treści umowy o pracę wyłącznie w trybie porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.

Czasowe powierzenie innej pracy, także jako p.o. (pełniącemu obowiązki) kierownika komórki organizacyjnej jest dopuszczalne na podstawie art. 21 ustawy o pracownikach samorządowych . Zgodnie z tym przepisem jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego. Oznacza to, że dopuszczalne jest powierzenie obowiązków jedynie na okres maksimum 3 miesięcy. Powierzenie pracownikowi innej pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące w roku kalendarzowym wymaga albo akceptacji pracownika, albo formalnego uregulowania statusu pracownika w odniesieniu do treści umowy o pracę - przez określenie w aneksie do umowy o pracę nowego zakresu zadań, obowiązków i odpowiedzialności (także wysokości wynagrodzenia), albo nawet wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy w trybie art. 42 § 1-3 Kodeksu pracy (wyrok SN z dnia 14 stycznia 2010 r., I PK 155/09, LEX nr 574520).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)