Marszałek udzielił firmie koncesji na wydobywanie kopaliny z części złoża kruszywa naturalnego obejmującego powierzchnię 24,5 ha, natomiast w decyzji środowiskowej jest zapis, iż powierzchnia terenu przeznaczona do wydobycia żwiru wynosić będzie 28,97 ha. Który organ będzie właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie likwidacji rowów związanej z powyższym przedsięwzięciem: marszałek, czy starosta? Jeżeli starosta, to który, biorąc pod uwagę, iż połowa rowów jest w powiecie X, a połowa w powiecie Y?
Odpowiedź:
W myśl art. 140 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) marszałek województwa jest organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawego m.in. w przypadku gdy wykonywanie urządzeń wodnych (w tej sytuacji na likwidację rowów) jest związane z przedsięwzięciem mogącym zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, a takim przedsięwzięciem jest m.in. wydobywanie kopalin ze złoża metodą odkrywkową na powierzchni obszaru górniczego nie mniejszej niż 25 ha.
W przedstawionej sytuacji decydującą jest zatem powierzchnia obszaru górniczego określona w koncesji. Jeżeli powierzchna obszaru górniczego jest mniejsza niż 25 ha, to organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego na likwidację rowów będzie starosta.
Przy określaniu, który starosta będzie właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego, należy porównać nie tylko powierzchnię terenu, na którym rowy będą likwidowane, ale całą powierzchnię terenu, na który te rowy oddziałują.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.