Z pracownikiem samorządowym zawarto umowę na czas określony do 6 miesięcy na 1/2 etatu. Osoba odbyła służbę przygotowawczą i zdała egzamin. W związku z tym otrzymała drugą umowę na czas określony do 31 grudnia 2011 r. również na 1/2 etatu.
Czy można wręczyć porozumienie zmieniające?
Zmiana polegać będzie na przedłużeniu okresu obowiązania umowy oraz osoba będzie pracować pełny wymiar czasu pracy.
Odpowiedź
Zawarcie porozumienia zmieniającego będzie, zgodnie z art. 251 § 2 Kodeksu pracy , skutkowało zawarciem kolejnej umowy na czas określony, a nie przedłużeniem dotychczasowej umowy.
Nie jest dopuszczalnym wręczenie porozumienia zmieniającego umowę o pracę w ten sposób, że ulegnie zmianie termin zakończenia umowy okresowej (zostanie przedłużony). Zgodnie bowiem z art. 251 § 2 Kodeksu pracy uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu art. 251 § 1 Kodeksu pracy W praktyce więc, zawarcie porozumienia zmieniającego będzie poczytane - w świetle wskazanego przepisu - za zawarcie kolejnej umowy terminowej.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Porozumienie zmieniające dla pracownika samorządowego
Czy można wręczyć pracownikowi samorządowemu porozumienie zmieniające?