Według danych GUS opublikowanych w raporcie ”Efektywność wykorzystania energii w latach 2001-2011”, średnioroczne tempo indywidualnego zużycia energii w tych latach wzrosło z poziomu 90 Mtoe do 102 Mtoe, czyli o 1,3 % rocznie. Do najbardziej energochłonnych czynności należy ogrzewanie pomieszczeń, gotowanie posiłków czy korzystanie z urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenia. Wraz z ciągłym wzrostem konsumpcji energii rosną straty energii w sieciach instalacyjnych budynków, co bezpośrednio związane jest z brakiem odpowiednich urządzeń dokonujących pomiaru zużycia oraz przestarzałą instalacją energetyczną i cieplną.
Realne oszczędności w budynkach mieszkalnych to obecnie jedno z największych wyzwań na drodze do efektywności energetycznej Polskich miast. Istnieją już rozwiązania, które z łatwością umożliwiają uzyskanie 40% oszczędności. Jak wskazują specjaliści z firmy Schneider Electric - partnera projektu ECO-Miasto -do oszczędności w budynkach trzeba podejść sektorowo. Dlatego projektując rozwiązania dla budynków trzeba skupić się na wszystkich miejscach występowania ewentualnych strat takich jak: oświetlenie klatek schodowych, wind, wentylacja na parkingu czy przewodów instalacyjnych i cieplnych. Dopiero odpowiednio dobrane i zintegorwane urządzenia mogą dać realne oszczędności. Co więcej, mogą one stworzyć swoisty system, który będzie kontrolował zużycie nawet na całych osiedlach – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska.
Jednym z rozwiązań, które mogą być wykorzystane w Zabrzu jest montaż rodzielnicy osiedlowej zawierającej miernik parametrów elektrycznych. Dzięki nim będzie można odczytać zużycie energii elektrycznej przez różne instalacje w budynku i wprowadzić zmiany w tych miejscach, gdzie jest ono nadmierne. Z energią elektryczną w budynkach związane są również zagrożenia dotyczące burz i wyładowań elektrycznych, w trakcie których, zniszczeniu ulec mogą różne odbiorniki. Aby chronić wszystkie urządzenia elektryczne, w głównej rozdzielnicy osiedlowej należy zamontować ochronnik przeciwprzepięciowy. Ochronnikiem warto jest również zabezpieczyć windę. Wszytskie te rozwiązania ostatecznie zwiększają oszczędności nie w jednym budynku, ale kilku znajdujących się na danym osiedlu. Możliwe jest również zastosowanie innych rozwiązań w obszarze oświetlenia, co jest szczególnie istotne dla starszego budownictwa, którego w Zabrzu nie brakuje. Przedstawione rozwiązania możliwe są do zastosowania we wszystkich rodzajach budynków, bez względu na ich wiek czy przeznaczenie.
O wszystkich tych możliwościach, które uczynią Zabrze bardziej inteligentnym miastem mówili eksperci z zakresu zarządzania efektywnością energetyczną podczas podczas seminarium ”Efektywność energetyczna budynków jako narzędzie obniżenia rachunków dla samorządów i mieszkańców oraz poprawy jakości środowiska”. Odbyło się ono w Zabrzu w ramach projektu ECO-Miasto, który realizowany jest przez Ambasadę Francji przy współpracy z Schneider Electric Polska. Podczas seminarium zaprezentowany został przykład francuskiego miasta Grenoble, które wdrożyło innwacyjny projekt mający na celu zwiększyć jego efektywność energetyczną.
Lurent Gaillard, który przybył na seminarium z francji opowiedział o wyzwaniach jakie stały przed miastem oraz jak zostały one rozwiązane przy pomocy odpowiednich technologii. Na sukces tego projektu składa się dziś kilka elementów takich jak mobilność elektryczna (czyli stacje do ładowania samochodów), inteligentne sieci zarządzania (sieci energetyczne, ciepłownicze, producenci, instalatorzy, zarządcy), energoszczędne budynki, sektor drzewny - znak szczególny regionu miasta Grenoble. Ten ostatni element pokazuje jak można wykorzystać lokalne walory ekonomiczne do realizacji koncepcji miasta efektywnie energetycznego. Przy tym projekcie ważne było również partnerstwo publiczno – prywatne władz lokalnych oraz firm. Bez tego nie możliwe byłoby zrealizowanie tego projektu. Jednym z partnerów, który przyłączył się do partnerstwa była firma Schneider Electric.
ECO – MIASTO to również konkurs w którym nagradzane są miasta realizujące działania w zakresie zrównoważonego rozwoju w trzech kategoriach : mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków oraz gospodarka odpadami. Zgłoszenia będą przyjmowane do 21 września 2014 roku, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi jesienią na uroczystej gali w Ambasadzie Francji.
Dla zwycięskiej gminy/miasta Schneider Electric ufundował dodatkową nagrodę. Jedna ze szkół otrzyma projekt systemu sterownia oświetleniem i ogrzewaniem oraz wyposażona zostanie w urządzenia tego systemu. Jednocześnie po modernizacji budynku i wykonaniu przez szkołę instalacji tego systemu,
Więcej informacji o projekcie i przykładach realizacji energoszczędnych miast można znaleźć na stronie www.eco-miasto.pl