W ramach projektu "Internet dla Mazowsza" do 2015 r. 95 proc. obywateli i 100 proc. instytucji publicznych i firm w województwie uzyska dostęp do szerokopasmowego internetu.
"Obecnie aż 82 proc. miejscowości to obszary, gdzie występuje brak lub ograniczony dostęp do internetu. Ten problem dotyka niemal co drugiego mieszkańca naszego województwa. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się zlikwidować te bariery" – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Dodał, że realizacja projektu będzie dla Mazowsza skokiem cywilizacyjnym. Podkreślił też, iż ma nadzieję, że konsorcjum realizujące projekt wywiąże się z umowy w całości.
Liderem konsorcjum jest koreański KT Corporation, a jego członkami firmy: Daewoo International Corporation, Asseco Poland, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych, BIATEL Telekomunikacja, BIATEL BIT, KBTO.
"Internet dla Mazowsza" to największy projekt realizowany w ramach perspektywy unijnej na lata 2007-2013 na terenie województwa mazowieckiego. Dzięki niemu wszyscy mieszkańcy Mazowsza będą mieli zapewniony dostęp do szerokopasmowego internetu. Wartość całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 458 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 340 mln zł.
Obecnie na terenie ponad 82 proc. mazowieckich miejscowości nie działa żaden operator z infrastrukturą umożliwiającą odbiorcom dostęp do internetu o przepływie powyżej 2 Mbit/s. Oznacza to brak bądź bardzo ograniczony dostęp do internetu dla ponad 1,1 mln ludzi. Dodatkowo w przypadku ponad 8700 mazowieckich miejscowości żaden operator nie dysponuje siecią dostępową NGA (Next Generation Network), zapewniającą dostęp do internetu o przepływie od 30-40 Mbit/s. Dotyczy to aż 2,2 mln mieszkańców.
Przyszła sieć będzie otwarta dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych oferujących usługi teleinformatyczne odbiorcom końcowym, czyli mieszkańcom i przedsiębiorcom. Inwestycja zakłada budowę 3680 km sieci światłowodowej, spełniającej wymogi sieci NGN. Na jej bazie przedsiębiorcy będą mogli budować własne sieci dostępowe na terenach, na których rozbudowa sieci szerokopasmowej dotychczas była nieatrakcyjna ekonomicznie. Poza światłowodową siecią szkieletowo-dystrybucyjną w 33 miejscowościach powstanie sieć dostępowa.