Wnioskodawca złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego w zakresie podniesienia rzędnej przepływu wody w rowie, poboru wody z rowu dla potrzeb stawów rybnych oraz odprowadzania wód. W toku wszczętego postępowania ustalono, że ww. rów to definitywnie ciek naturalny. W związku z tym wnioskodawca zmienił zakres złożonego wniosku i wniósł o pozwolenie na piętrzenie wód cieku i pobór wody z cieku dla potrzeb jego stawów rybnych oraz odprowadzanie wód pohodowlanych do wód powierzchniowych. Przedłożony poprawiony operat wodnoprawny oraz instrukcja gospodarowania wodą nie spełniają jednak warunków art. 132 Prawa wodnego - oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu instrukcji gospodarowania wodą (Dz. U. Nr 150, poz. 1087) .

Czy starosta w wezwaniu, na podstawie art. 50 Kodeksu postępowania administracyjnego - może wskazać wnioskodawcy, że niezłożenie dokumentacji, przygotowanej w sposób ustawowo zastrzeżony, skutkuje odmową wydania pozwolenia wodnoprawnego? Jak należałoby prawidłowo zakończyć niniejsze postępowanie administracyjne, w przypadku nieuzupełnienia dokumentacji przez wnioskodawcę?

Odpowiedź:

Wezwanie, o którym mowa w art. 50 Kodeksu postępowania administracyjnego , dotyczy innych czynności prawnych i nie można w nim wskazywać, że braki w dokumentacji będą stanowić podstawę do odmowy wydania pozwolenia wodnoprawnego. Gdyby złożony wniosek nie zawierał załączników, o których mowa w art. 131 ust. 2 i 2a Prawa wodnego , stosownie do art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego , należałoby wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie sprawy bez rozpoznania. Jeżeli wniosek jest kompletny, ale operat wodnoprawny i instrukcja gospodarowania wodą zawierają wady, należy wystąpić do wnioskodawcy wskazując mu w jakim zakresie niezbędne są uzupełnienia. Jeżeli dokumentacja nie zostanie uzupełniona, a jej wady uniemożliwią wydanie pozwolenia wodnoprawnego, to po przeprowadzeniu postępowania należy odmówić wydania pozwolenia, omawiając w uzasadnieniu decyzji przyczyny tej odmowy

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
 Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie zakresu instrukcji gospodarowania wodą (Dz. U. Nr 150, poz. 1087)