Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy od 1982 r. został w 1990 r. mianowany na stanowisko kierownika urzędu stanu cywilnego, następnie uchwałą rady gminy w 1993 r. powołany na to stanowisko.
Czy w świetle obowiązujących przepisów może nadal pełnić tę funkcję do 2014 r., mimo iż nie posiada wymaganych ustawą kwalifikacji?
Czy należało z ta osobą w 2008 r. zawrzeć nową umowę o pracę w związku ze zmianą ustawy o pracownikach samorządowych?
Odpowiedź
Kierownika USC należy traktować jako pracownika mianowanego i nie ma potrzeby, ani nawet możliwości zawierania umowy o pracę na to stanowisko. Stosunek mianowania z dniem 1 stycznia 2012 r. przekształci się z mocy prawa w umowę o pracę na czas nieokreślony.
Na wstępie należy przypomnieć, że zatrudnienie na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego na podstawie powołania nie było prawidłowe. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 3 kwietnia 2008 r. (II PK 281/07; LEX nr 465968) "stosunek pracy na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego nie może być nawiązany na podstawie powołania w rozumieniu art. 68 k.p. Kierownik urzędu stanu cywilnego może być zatrudniony na podstawie mianowania albo na podstawie umowy o pracę, w zależności od tego, jaką podstawę jego zatrudnienia przewiduje statut gminy (por. art. 2 pkt 2 i 4 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych, Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593 ze zm.). Jeżeli pracodawca traktował kierownika urzędu stanu cywilnego jak pracownika zatrudnionego na podstawie mianowania, to należy przyjąć, że stosunek ten nawiązał się na tej właśnie podstawie." W pytaniu wskazano, że kierownik USC był wcześniej zatrudniony na podstawie mianowania. Wobec braku podstawy prawnej dla powołania w 1993 r., należy uznać, że stosunek mianowania trwał i trwa nadal. Pracownika tego należy więc traktować jako pracownika mianowanego i nie ma potrzeby, ani nawet możliwości zawierania umowy o pracę na to stanowisko.
Zgodnie zaś z art. 54 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy osób zatrudnionych na podstawie mianowania na zasadach określonych w ustawie o pracownikach samorządowych z 1990 r. przekształca się z dniem 1 stycznia 2012 r. w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)