Samorządy 27 gmin, 6 starostw powiatowych i miasta Gorzów zadeklarowały w nim wolę współdziałania dla rozszerzenia i umacniania istniejących kontaktów, w celu przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego.

Porozumienie parafowali przedstawiciele Gorzowa, 23 gmin z woj. lubuskiego i czterech gmin z południowej części woj. zachodniopomorskiego oraz sześciu starostw powiatowych. Łącznie na tym obszarze mieszka ok. 390 tys. ludzi.

Na mocy zawartego porozumienia samorządy zapowiadają współpracę w wielu dziedzinach życia publicznego m.in. gospodarce przestrzennej i komunalnej, transporcie zbiorowym, ochronie zdrowia oraz oświacie i sporcie.

Władze lokalne deklarują także wspólne starania o rozwój gospodarczy, ograniczanie bezrobocia oraz promocję turystyczną. Połączenie sił wielu gmin skupionych wokół Gorzowa ma także przyczynić się do skutecznego ubiegania się o fundusze unijne w perspektywie budżetowej 2014-2020.

,,W najbliższym czasie wspólne stanowisko będzie niezbędne podczas konsultacji związanych ze Strategią Rozwoju Województwa Lubuskiego oraz Strategią Rozwoju Polski Zachodniej, które staną się podstawą dla kierunków wydatkowania środków UE na poziomie regionalnym w kolejnej perspektywie budżetowej" - powiedziała PAP rzeczniczka.

Najpilniejsze zadania jakie stawia przed sobą Aglomeracja Gorzowska to podjęcie zabiegów na rzecz modernizacji drogi krajowej nr 22 łączącej Niemcy z Rosją, w tym budowa obwodnic znajdujących się przy niej miast, działania na rzecz rozwoju połączeń kolejowych, w tym m.in. bezpośredniego skomunikowania Gorzowa z Berlinem i Warszawą oraz rewitalizacja szlaku wodnego Warty i Noteci.

Na mocy podpisanego porozumienia powołano Radę Aglomeracji Gorzowskiej złożoną z prezydenta Gorzowa Wlkp., burmistrzów, wójtów oraz starostów reprezentujących samorządy - strony porozumienia.