Co zrobić, jeśli nadleśnictwo nie chce konserwować rowu melioracji szczegółowej, mimo że rów przebiega przez teren lasów państwowych?

Nadleśnictwo twierdzi, że nie odnosi korzyści z rowu. Jednak rów spełnia bardzo ważną funkcję, nie tylko dla rolników, ale także dla mieszkańców, gdyż odprowadza wodę ze wsi. Na terenie nadleśnictwa jest odpływ rowu oraz zarwany przepust, którego też nadleśnictwo nie chce naprawić. Przez to woda płynąca w rowie przelewa się przez leśną drogę i całkowicie zmienia bieg, gdyż rów za drogą w tej chwili nadaję się już tylko do odbudowy. Rolnicy konserwują rów co roku (wynajmują do tego firmę), ale ich praca nie przynosi całkowitych korzyści, gdyż na odpływie woda nie chce płynąć.

Obawiam się, że w przypadku ulewnych deszczy rolnicy zostaną podtapiani, a woda będzie niszczyć ich uprawy, a poza tym może dojść do tzw. "cofki" i woda wyleje się na wieś.

Jak można nakazać (oprócz wydania decyzji z art. 77 Prawa wodnego konserwację, odbudowę rowu i odbudowę przepustu?

Odpowiedź

Konserwacja rowów melioracyjnych jest zagadnieniem trudnym, szczególnie gdy dotyczy przejścia przez tereny leśne. W większości przypadków nadleśnictwom nie zależy na utrzymywaniu na terenie lasu określonego poziomu wód, wymaganego dla terenów rolnych, w związku z czym nie uznają, aby z takiego rowu odnosiły korzyści.

Nie znam dokumentów dotyczących omawianego przypadku i nie wiem, kto jest właścicielem przepustu i rowu przebiegającego przez tereny leśne.

Zakładam, że rów ten (i przepust) był wykonywany w minionych latach, gdy wytyczając trasę tego rowu nie kierowano się potrzebą uregulowania stosunków wodnych na terenie leśnym, a wyłącznie ukształtowaniem terenu, dogodnym do odprowadzenia wód z odwodnienia terenów rolnych. W takiej sytuacji należy przyjąć, że ten rów, mimo że przebiega przez teren leśny, służy odwodnieniu terenów rolnych. Stosownie do przepisu art. 77 Prawa wodnego utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów (spółki wodnej). Koszty utrzymania rowu na terenie lasu powinni ponosić rolnicy, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści. Na podstawie art. 64 ust. 1a Prawa wodnego , partycypacji w kosztach utrzymania tego rowu można domagać się również od mieszkańców wsi, którzy nie są rolnikami, a odnoszą korzyści z przedmiotowego rowu, z uwagi na odwodnienie również terenów wiejskich.

Gdyby z dokumentów wynikało, że rów przebiegający przez teren leśny i przepust jest własnością nadleśnictwa, to jego utrzymanie byłoby obowiązkiem nadleśnictwa na podstawie przepisów Prawa budowlanego . Stosownie do przepisu art. 61 Prawa budowlanego , właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego , tj. w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. W kosztach utrzymania tego rowu i przepustu powinni jednak uczestniczyć wówczas rolnicy, gdyż rów ten odprowadza wody z terenów rolnych.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)