Spółka złożyła do wójta gminy wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od nieruchomości kolei linowej. We wniosku wskazano, że kolej linowa znajduje się na terenie gminy i stanowi własność spółki jako leasingodawcy. Spółka zadała pytanie, czy przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości jako budowle są wyłącznie obiekty budowlane w postaci konstrukcji nośnych i podporowych kolei linowej wraz z fundamentami i osprzętem, zaś urządzenia techniczne zainstalowane na fundamentach nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jako takie nie podlegają opodatkowaniu?
Zdaniem spółki elementy kolejki zaliczone do pierwszej z wymienionych powyżej grup należy uznać za budowlę i jako takie opodatkować podatkiem od nieruchomości w wysokości 2% wartości budowli. Natomiast urządzenia techniczne zaliczone przez niego do drugiej grupy (tj. dźwigi, silniki, koła napędowe, liny napędzające, orczyki, krzesełka) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości bowiem nie stanowią budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Wójt nie zgodził się z takim stanowiskiem. Uznał, że podatek należy naliczać od wyciągu jako całości.
Pełna treść artykułu pt. Podatek od nieruchomości obejmuje wszystkie elementy wyciągu narciarskiego dostępna jest w Serwisie Budownictwo>>>
Podatek od nieruchomości obejmuje wszystkie elementy wyciągu narciarskiego
Przy rozważaniu opodatkowania podatkiem od nieruchomości stacji narciarskiej opodatkowaniu podlegają wszystkie elementy wyciągu tworzące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami uznał NSA.