Po wystąpieniu Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza nastąpiło wręczenie nominacji członkom Komitetu Rewitalizacji.

Następnie zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Wiesław Bielawski będący Przewodniczącym Komitetu Rewitalizacji poprosił wszystkich o autoprezentację.

Poszczególne osoby w swoich wypowiedziach podkreślały,  że mieszkają, pracują lub działają lokalnie albo społecznie na jednym z czterech poniższych obszarów rewitalizacji:
* Biskupia Górka/Stary Chełm;
* Dolne Miasto/Plac Wałowy/Stare Przedmieście;
* Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście;
* Orunia.

Znają historię tych miejsc. Są w kontaktach z ich mieszkańcami. I będą się starali konfrontować ich oczekiwania z cały czas ewoluującymi planami rewitalizacyjnymi. Będą też dzielić się swoimi doświadczeniami zdobytymi podczas I etapu rewitalizacji. Szukać równowagi pomiędzy historyczną przeszłością dzielnic a pomysłami na ich przyszłe unowocześnienie. I próbować ocalić od zatraty jak najwięcej nawet tych najdrobniejszych elementów architektonicznych (płoty, kraty w drzwiach i oknach, bramki, słupki podtrzymujące balkony, same balkony itp).

W zespole znaleźli się też przedstawiciele: Prezydenta Miasta Gdańska; Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku; Rady Miasta Gdańska oraz Rad Dzielnic: Chełm, Letnica, Nowy Port, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Przeróbka i Śródmieście.

W drodze tajnego głosowania na Zastępcę Przewodniczącego Komitetu Rewitalizacji wybrano pana Przemysława Kluzę - menedżera Domu Sąsiedzkiego Gościnna Przystań na Oruni.

Pani Ewa Pielak – przedstawicielka Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska zaprezentowała cały Zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG, przedstawiła schemat jednostek miejskich, współpracujących w procesie rewitalizacji z Komitetem Rewitalizacji i ZRiDK, omówiła w postaci punktów listę dotychczasowych działań związanych z II etapem rewitalizacji oraz plany do końca 2018 roku.

Zanim pierwsze spotkanie dobiegło końca - ustalono plan działania na przełomie 2017 i 2018 roku. Pierwsze dwa sobotnie spacery zapoznawcze odbędą się jeszcze w grudniu br. Dwa kolejne w miesiącu następnym, także w tym samym dniu tygodnia.

Bieżąca kadencja członków Komitetu Rewitalizacji potrwa do 2022 roku.

 

Ustawa o rewitalizacji. Komentarz
Tomasz Bąkowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł