Przedstawiamy pracę w aplikacji online LEX Navigator na przykładzie procedury dotyczącej obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym.
Obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątkowym
Podstawą prawną dla obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym jest Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, która przewiduje także szereg innych rozwiązań o charakterze antykorupcyjnym, m.in. złożenie oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej czy powstrzymanie się przez pracownika od wykonywania dodatkowych zajęć.
Celem regulacji dot. obowiązku złożenia oświadczenia o stanie majątkowym przez pracowników samorządowych jest eliminacja ryzyka korupcji przez zapewnienie transparentności działania samorządu terytorialnego.
Jak stanowi Art. 32. 1. Na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o stanie majątkowym.
Polecenie i jego realizacja
W procedurze uczestniczą dwie strony – pracownik jednostki samorządowej i kierownik tejże jednostki. Pierwszym krokiem postępowania jest polecenie złożenia oświadczenia majątkowego, bowiem następuje ono na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Osobą taką jest kierownik urzędu (wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa) lub sekretarz. Ustawa nie określa częstotliwości i okolicznoścu wydawania takiego polecenia. Ważne, by zbyt częste wydawanie tego polecenia oraz niejesne okoliczności temu towarzyszące nie sprawiły, że będzie odbierane jako przejaw nękania pracownika. Natomiast zaniechanie przez osobę reprezentującą pracodawcę odbierania oświadczeń majątkowych kwalifikuje się jako naruszenie przez nią obowiązków pracowniczych.
Wydający polecenie określa termin, w jakim polecenie złożenia oświadczenia powinno zostać wykonane.
Otrzymanie polecenia złożenia oświadczenia o stanie majątkowym obliguje pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych oraz doradców i asystentów. Z obowiązku składania oświadczenia majątkowego wyłączeni są pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych i obsługi. Art. 32 ust. 1 u.p.s. nie będzie miał również zastosowania względem pracowników samorządowych zajmujących najwyższe stanowiska w jednostkach samorządowych, a także inni pracownicy samorządowi, których obowiązek składania oświadczeń o stanie majątkowym został uregulowany w przepisach ustaw ustrojowych.
Odmowa złożenia oświadczenia może być podstawą rowiązania stosunku pracy.
Oświadczenie i jego analiza
Jak stanowi Art. 32.3 oświadczenie o stanie majątkowym składa się według wzoru oświadczenia majątkowego określonego na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.3)) dla wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.
Po złożeniu oświadczenia następuje jego analiza. Dokonuje jej kierownik jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony. Osoba dokonująca analizy może porównywać dane zawarte w oświadczeniu z treścią oświadczeń majątkowych złożonych w poprzednich latach.
Wynik analizy oświadczenia majątkowego może prowadzić do złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o wszczęcie kontroli skarbowej. Tego rodzaju skutek powoduje podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu.
Ramka:
Obowiązek złożenia oświadczenia o stanie majątkowym - procedura
Krok: polecenie złożenia oświadczenia majątkowego
Krok: otrzymanie polecenia
Krok: złożenie oświadczenia
Krok: analiza oświadczenia
Krok: złożenie zawiadomienia lub wniosku o wszczęci kontroli skarbowej
Pobierz wzór oświadczenia majątkowego z Serwisu Samorządowego>>>
Pobierz wzór wezwania do złożenia oświadczenia majątkowego z Serwisu Samorządowego>>
LEX Navigator – interaktywny przewodnik po procedurach – jest uniwersalnym narzędziem dla wszystkich, którzy potrzebują wsparcia prawnego w codziennej pracy. Mogą korzystać ze wskazówek praktycznych, a także sięgnąć do aktów prawnych, komentarzy i publikacji, skorzystać ze wzorów i formularzy.