Do udziału w programie zaproszone zostały gminy i powiaty z województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego i warmińsko-mazurskiego. Ze wszystkich zgłaszających się samorządów wybranych zostanie 29, które będą miały szansę przetestować jeden z modeli partycypacji publicznej w kreowaniu i wdrażaniu polityki w wybranym przez siebie obszarze: zatrudnienie, integracja społeczna, przedsiębiorczość, zrównoważony rozwój. Obecnie w projekt zaangażowanych jest 79 samorządów z czego 31 pracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej realizując ścieżkę indywidualną laboratoriów partycypacji publicznej, pozostałe natomiast wykorzystują ścieżkę subregionalną pod skrzydłami Stowarzyszenia CAL. Samorządy realizujące ścieżkę FRDL powołują zespoły, których pracę merytorycznie wspierają doradcy Fundacji, a nadzorują koordynatorzy regionalni. Zespoły pracują nad dokumentem – strategią lub programem. Dokumenty te będą poddane konsultacjom społecznym, a następnie przedstawione Radom gminy/powiatu w formie projektu uchwały. Po uchwaleniu dokumentów przez rady członkowie zespołów partycypacyjnych będą monitorować wdrażanie i wspierać wypracowaną wspólnie strategię lub program.
Projekt „Decydujmy razem” wprowadza nową jakość w relacji między obywatelami, a władzami przedstawicielskimi i administracją lokalną. Jednym z głównych zadań jest upowszechnienie uczestnictwa obywateli w podejmowaniu decyzji publicznych
Ostatni nabór samorządów do projektu "Decydujmy razem"
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej skierowała zaproszenie do gmin i powiatów z 8 województw w Polsce, aby dołączyły do samorządów, które już od ponad roku uczestniczą w projekcie Decydujmy razem. Październikowa rekrutacja jest ostatnią szansą dla samorządów na znalezienie się w gronie 108 JST biorących udział w projekcie.