"Kategoria wolności ma oczywiście znaczenie dla całego prawa. Jest ono jednak szczególnie widoczne w dyscyplinach należących do prawa publicznego, w tym w ramach prawa administracyjnego. Tutaj bowiem pojawiają się i muszą się pojawiać normy rozwijające konstytucyjne prawa wolnościowe, a także normy ingerujące w sposób ostry w różne kategorie wolności, zwłaszcza ze względu na interes publiczny (dobro wspólne), które administracja publiczna jest zobowiązana chronić" - wskazuje prof. Zimmermann. 

W zakresie prawa administracyjnego obydwa te aspekty związane z wolnością nieustannie się przeplatają. Prof. Zimmermann podkreśla w Publikacji, że ustawodawca administracyjny, a w ślad za nim organy stosujące prawo administracyjne powinny więc zawsze wyważać interesy stojące wobec siebie w konflikcie i szczególnie przy tym dbać o ochronę wolności obywatelskiej.

Wolność w prawie administracyjnym przedstawia dorobek kolejnego, siódmego, Krakowsko-Wrocławskiego Spotkania Naukowego Administratywistów, które odbyło się w Krakowie w czerwcu 2016 r. Wzięli w nim udział pracownicy naukowi i doktoranci Instytutu Nauk Administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wolność w prawie administracyjnym
Jan Zimmermann (red. naukowy)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Wydawca wskazuje, że zebrane w Publikacji opracowania prezentują zagadnienie wolności z wielu różnych perspektyw i stanowią całość pozwalającą dobrze się zorientować co do rangi pojęcia wolności w tej dziedzinie prawa.

Prof. Jan Zimmermann ocenia, że referaty wygłoszone na Krakowsko-Wrocławskim Spotkaniu Naukowym Administratywistów oraz inne opracowania dotyczące tematu wolności w prawie administracyjnym, stanowią pewną całość, dobrze wpisującą się w obecną rzeczywistość prawną. "Wolność człowieka i wolność obywatela demokratycznego państwa prawa stanowią wartości najwyższej rangi i należy je chronić wszystkimi możliwymi siłami" - podsumowuje prof. Zimmermann, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Książka Wolność w prawie administracyjnym przeznaczona jest dla pracowników naukowo-dydaktycznych, sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz studentów prawa i administracji.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów