Wójt gminy odmówił ustalenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia dla inwestycji w postaci budowy budynku gospodarczego. SKO uchyliło decyzję wójta. Skargę do sądu administracyjnego na decyzję organu odwoławczego złożyła organizacja społeczna. W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie wskazując, że skarżąca organizacja nie była stroną postępowania administracyjnego.
WSA rozpatrując skargę zwrócił uwagę, iż organizacja społeczna na etapie administracyjnym nie była stroną postępowania, w szczególności nie były jej doręczane informacje o czynnościach procesowych, jak również nie otrzymała decyzji kończących postępowanie w sprawie. Nie może być zatem z urzędu traktowana jak strona postępowania sądowo-administracyjnego. Z brzmienia art. 33 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270) wynika, że organizacja społeczna może – w sytuacji nieuczestniczenia w postępowaniu na etapie administracyjnym – zgłosić swój udział, ale tylko w sprawie innej strony i tylko w charakterze uczestnika, a nie skarżącego.
Tym samym wykluczona jest możliwość skutecznego wniesienia skargi i uzyskanie przymiotu strony postępowania wyłącznie na skutek zaskarżenia do sądu decyzji odwoławczej, gdy takiej skargi nie wniosły inne strony. Jednocześnie strona skarżąca nie wykazała, aby miało w sprawie własny interes prawny. Zatem zdaniem WSA organizacja społeczna, która nie uczestniczyła w postępowaniu administracyjnym, nie może uzyskać statusu strony postępowania sądowo-administracyjnego na podstawie art. 33 § 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) wyłącznie poprzez złożenie skargi w sytuacji, gdy strony postępowania biorące udział na jego etapie administracyjnym skargi nie wniosły i tym samym nie zainicjowały postępowania sądowo-administracyjnego.
Na podstawie: Postanowienie WSA w Białymstoku z 2 sierpnia 2012 r., sygn. akt II SA/Bk 556/12, nieprawomocne