Geodeta złożył do starostwa wniosek o zmianę wysokości opłaty za uwierzytelnienie wykonanych przez siebie dokumentów.
Starosta odmówił zmiany wysokości opłaty.
Geodeta odwołał się decyzji. Odwołanie swoje, zgodnie z pouczeniem starosty, skierował do wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
WSA wyjaśnił, iż pobierane opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne, stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publiczno-prawnym.W związku z tym należy do nich stosować art. 61 ustawy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Zgodnie z ustawą organami pierwszej instancji właściwymi do wydawania decyzji w odniesieniu do opłat za czynności geodezyjne są wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta albo marszałek województwa.
Jako organ odwoławczy od decyzji, ustawa o finansach publicznych wskazuje samorządowe kolegium odwoławcze.Oznacza to, że organem właściwym do rozpoznania odwołań od decyzji starosty było samorządowe kolegium odwoławcze, a nie wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego.
Fakt sprawowania przez inspektora merytorycznej kontroli nad prawidłowością funkcjonowania zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie oznacza, że będzie on właściwym organem odwoławczym w sprawie opłat za korzystanie z tego zasobu – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 6 listopada 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 635/15, nieprawomocny