Starosta przekazał decyzję ZRID do osób oznaczonych w ewidencji gruntów. Organ wyższego rzędu rozpatruje wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji. Po zawiadomieniu o wszczęciu postępowania, na podstawie zwrotnych potwierdzeń odbioru przesyłki wiadomym jest, że kilka osób wyprowadziło się, zmieniając adres zamieszkania.


Czy organ wyższego rzędu rozpatrując wniosek o stwierdzenie nieważności powinien ustalić aktualne adresy zamieszkania, jak również ustalić następców zmarłych (jeśli osoby zmarły)?

Odpowiedź

Organ wyższego rzędu, rozpatrując wniosek o stwierdzenie nieważności zezwolenia na realizację inwestycji drogowej i orzekając w sprawie, powinien ustalić aktualne adresy zamieszkania stron postępowania, jak również następców prawnych zmarłych stron.

Uzasadnienie

Organ administracji publicznej wyższego stopnia, który prowadzi postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności zezwolenia na realizację inwestycji drogowej obowiązany jest ustalić prawidłowy krąg stron postępowania. Krąg ten niekoniecznie musi być zgodny z tym, który był ustalony w postępowaniu głównym zakończonym decyzją ostateczną.

Jeżeli okaże się, że strona postępowania zakończonego wydaniem ostatecznej decyzji zmarła po wydaniu decyzji, właściwy w sprawie stwierdzenia nieważności tej decyzji organ powinien uwzględnić następców prawnych i zapewnić im czynny udział w postępowaniu. Zresztą wskazanie w rozdzielniku do decyzji osób nieżyjących oraz wyekspediowanie do nich decyzji stanowi rażące naruszenie prawa, a zatem w pierwszej kolejności należy skorygować rozdzielnik. Z kolei nieuwzględnienie następców prawnych tych osób traktowane jest jako kwalifikowana wada prawna skutkująca wznowieniem postępowania. Podobnie w przypadku powzięcia informacji, że adres zamieszkania stron na etapie wszczęcia postępowania jest nieaktualny. Tutaj organ również ma obowiązek ustalenia prawidłowych adresów.