Zgodnie z treścią rozporządzenia elementami zabezpieczenia medycznego imprezy masowej są: zespoły wyjazdowe z lekarzem lub bez lekarza, patrole piesze i punkty pomocy medycznej. Sposób zabezpieczenia danej imprezy uzależniony został od przewidywanej liczby uczestników oraz od jej rodzaju. W przypadku imprezy masowej podwyższonego ryzyka oraz meczu piłki nożnej nowe przepisy określają większe wymagania dotyczące sposobu zabezpieczenia imprezy pod względem medycznym, w porównaniu z imprezą artystyczno-rozrywkową i masową imprezą sportową inną niż mecz piłki nożnej.
Zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia medycznego imprezy masowej jest obowiązkiem jej organizatora. Ponadto na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia imprezy powinien on poinformować o jej lokalizacji, rodzaju oraz przewidywanej liczbie uczestników najbliżej położony od miejsca jej odbywania szpital posiadający oddział ratunkowy albo posiadający co najmniej: oddział anestezjologii i intensywnej terapii, oddział chirurgii ogólnej z częścią urazową i oddział chorób wewnętrznych. Z kolei jeżeli liczba uczestników imprezy będzie większa niż 10 000, organizator jest dodatkowo zobowiązany do wyznaczenia koordynatora medycznego imprezy, którym może zostać osoba posiadająca wskazane w rozporządzeniu kwalifikacje.
Zgodnie z rozporządzeniem osoby wchodzące w skład zabezpieczenia medycznego imprezy masowej powinny zostać oznakowane poprzez umieszczenie na kamizelce koloru czerwonego, z przodu i z tyłu, białego napisu w języku polskim i angielskim, o treści dostosowanej do ich kwalifikacji oraz pełnionej funkcji tj.:
- "RATOWNIK", "RATOWNIK MEDYCZNY" lub "PIELĘGNIARKA", w języku angielskim "MEDICAL STAFF",
- "LEKARZ", w języku angielskim "DOCTOR",
- "KOORDYNATOR MEDYCZNY", w języku angielskim "MEDICAL COORDINATOR".
Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, punkt pomocy medycznej powinien zostać oznakowany kwadratową tablicą w kolorze zielonym, o wymiarach co najmniej 70 cm x 70 cm, z centralnie umieszczonym krzyżem równoramiennym w kolorze białym oraz napisem w języku polskim i angielskim - "PUNKT POMOCY MEDYCZNEJ" (nad krzyżem) oraz "FIRST AID" (pod krzyżem).
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 3 marca 2012 r., natomiast jego przepisy znajdą zastosowanie do zabezpieczenia medycznego imprez masowych organizowanych od dnia 1 kwietnia 2012 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2012 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących zabezpieczenia pod względem medycznym imprezy masowej (Dz. U. z 2012, poz. 181)
Z myślą o potrzebach jednostek samorządu terytorialnego oraz w związku z ostatnimi zmianami w prawie dotyczącymi organizacji imprez masowych Wolters Kluwer Polska przygotowało publikację "Bezpieczeństwo imprez masowych".
W poradniku on-line znajdują się odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
• Czy zorganizowanie w wynajętej hali koncertu muzycznego wyłącznie dla pracowników firmy (w tym osób zatrudnionych na podstawie umów zlecenia) oraz członków ich rodzin, może wymagać uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?
• Jakie znaczenie ma faktyczna liczba uczestników imprezy – czy ma znaczenie dla przyjęcia, że jest to impreza masowa?
• Jakie skutki powoduje nieopłacenie wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?
• Czy dopuszczalne jest przeprowadzenie imprezy masowej łącznie przez dwa lub więcej podmiotów (organizatorów)?
• Czy zorganizowanie imprezy masowej bez zezwolenia powoduje, że – oprócz organizatora – odpowiedzialność karną ponoszą również uczestnicy imprezy masowej lub członkowie służb?
• Czy jest możliwe ubieganie się o wydanie zezwolenia na przeprowadzanie imprez masowych na okres dłuższy niż rok?
Produkt został wzbogacony o aktualny tekst ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz teksty rozporządzeń wykonawczych.