MSWiA przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Powodem zmian w ustawie z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 191, poz. 1365 z późn. zm.) jest fakt, że jej cele nie zostały dotychczas zrealizowane w całości. Niepełne dane nie pozwalają na uznanie, iż zestawienie krajowe oddaje w 100 % obraz zasobu nieruchomości sektora publicznego. To z kolei utrudnia w pełni skuteczne przeprowadzenie akcji ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego. Dotychczasowa realizacja zadań nałożonych nowelizowaną ustawą pozwoliła natomiast na zidentyfikowanie skali dotychczasowych zaniedbań w zakresie ujawniania nieruchomości sektora publicznego w państwowych rejestrach, a także trudności związanych z naprawą tego stanu.

W oparciu o dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem ustawy, wskazano na potrzebę wydłużenia terminów sporządzania wykazów nieruchomości i składania wniosków o ujawnienie prawa własności w księgach wieczystych do sądów rejonowych, a także zwrócono uwagę na brak zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań.

W projekcie przewiduje się nowy, 54-miesięczny termin (liczony od dnia wejścia w życie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości SP oraz j.s.t., tj. od dnia 19 listopada 2007 r.) na uzupełnienie dotychczasowych wykazów nieruchomości i przekazanie ich właściwym organom. Dla usprawnienia procesu uzupełniania wykazów przewidziany został obowiązek współpracy marszałków województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz innych organów reprezentujących Skarb Państwa ze starostami.

Zaproponowany został także nowy, efektywniejszy i szybszy sposób przekazywania przez starostów i wojewodów danych oraz ich gromadzenia przez Głównego Geodetę Kraju (GGK), koordynującego działania z zakresu zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej. Na podstawie powyższych danych GGK dokona uzupełnienia zestawienia krajowego dla obszaru całego kraju. Projekt daje przy tym wojewodom oraz GGK możliwość żądania uzupełnienia w dalszym ciągu niekompletnych, odpowiednio, wykazów oraz danych – z określeniem terminu i zakresu uzupełnienia.

Z uwagi na prolongatę terminu przewidzianego na uzupełnienie wykazów, wydłużeniu musiał ulec do 60 miesięcy termin (liczony od dnia wejścia w życie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości SP oraz j.s.t. , tj. od dnia 19 listopada 2007 r.) na dokonanie ujawnienia prawa własności nieruchomości sektora publicznego we właściwych sądach rejonowych.

Proponuje się wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie kontroli oraz realizacji obowiązku sprawozdawczości. Przeprowadzana przez wojewodów kontrola obejmować będzie oprócz wykonywania obowiązku składania we właściwych sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego również realizację obowiązku składania do właściwych sądów wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa. W tym ostatnim przypadku nie przewidziano jednak obowiązku przekazywania przez wojewodów sprawozdań organowi centralnemu. Ustalenie braku wykonywania zadań nałożonych ustawą obligować będzie właściwego wojewodę do niezwłocznego zawiadomienia organu sprawującego nadzór nad działalnością organu dopuszczającego się uchybienia (na przykład wobec wójta zawiadomienie będzie kierowane do rady gminy, wobec starosty – do rady powiatu, wobec marszałka województwa – do sejmiku województwa itd.). Zawiadomienie przez wojewodę będzie następowało również na wniosek właściwego starosty, jako podmiotu posiadającego dobrą znajomość stanu zasobów nieruchomości sektora publicznego na terenie powiatu.

Proponuje się również, aby Główny Geodeta Kraju sporządził w określonym terminie wykaz nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego, dla których nie zostały złożone wnioski o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności.

Projekt nowelizacji skierowany został do uzgodnień międzyresortowych.

Na podstawie: www.mswia.gov.pl, stan z dnia 17 marca 2011 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 191, poz. 1365 z późn. zm.)