Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Spółdzielnia mieszkaniowa nie wykonała nałożonego przez burmistrza obowiązku przedłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wyszczególnionych nieruchomości.
W związku z tym burmistrz określił wysokość tych opłat.
W odwołaniu od wydanych przez burmistrza decyzji spółdzielnia nie zgodziła się z twierdzeniem, iż to na niej ciażyły obowiązki złożenia deklaracji i uiszczania opłaty. W jej ocenie podmiotami zobowiązanymi powinni być poszczególni mieszkańcy.
WSA nie zgodził się z takim stanowiskiem.
Zdaniem sądu na nieruchomościach zabudowanych jednym, dwoma czy nawet większą ilością budynków mieszkalnych, znajduje się zwykle jedna budowla służącą składowaniu odpadów i jedno miejsce usytuowania pojemników.
Nie jest zatem możliwe określenie dla danej nieruchomości zamieszkałej przez wielu mieszkańców opłaty obliczonej według różnych stawek, za zbieranie odpadów w sposób selektywny lub nieselektywny.
Sąd wyjaśnił, iż spółdzielnia mieszkaniowa składa deklaracje za całą nieruchomość a następnie za całą nieruchomość wnosi opłatę za gospodarowanie odpadami.
Kwota opłaty powinna być dzielona pomiędzy mieszkańców, których nieruchomości znajdują się w zasobach spółdzielni. Opłata będzie dzielona zgodnie z metodą przyjętą przez gminę.
W ocenie WSA taki model postępowania wydaje się, w obecnym stanie prawnym jedynym możliwym do zrealizowania.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 29 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Rz 313/14, nieprawomocny
Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.