Odpowiedź
Do dnia 18 stycznia 2013 r. kwestie przyjmowania uczniów do publicznych szkół podstawowych reguluje rozporządzenie z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232 z późn. zm.) – dalej r.p.u.
Stosownie do zapisów § 4 r.p.u. do klasy pierwszej szkoły podstawowej ogólnodostępnej prowadzonej przez gminę lub innej należącej do sieci szkół podstawowych ustalanej przez gminę przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej, ponadto na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły podstawowej, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
W dniu 18 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 7), dotycząca zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli i szkół.
Przewiduje ona, iż rekrutacja do pierwszych klas szkoły podstawowej będzie się odbywała według dotychczasowych zasad, czyli uczniowie mieszkający w rejonie danej szkoły są przyjmowani z urzędu, bez postępowania rekrutacyjnego. Natomiast szkoły dysponujące wolnymi miejscami mogą przyjąć uczniów zamieszkałych poza rejonem szkoły, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
W postępowaniu rekrutacyjnym są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych, oraz może być brane pod uwagę kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata. Kryteriom organ prowadzący przyznaje określoną liczbę punktów oraz określa dokumenty niezbędne do ich potwierdzenia, z tym że spełnianie kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata potwierdza się oświadczeniem.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.