Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, przedstawiła informację o przygotowaniu do wyborów samorządowych. Jak podkreśliła, PKW podjęła szereg uchwał i wydała wytyczne, które umożliwią przeprowadzenie głosowań. Wydano m.in. wytyczne dla komisji wyborczych, ustalono tryb druku i przechowywania kart wyborczych.

- To ostatnie uchwały i wytyczne, do których uchwalenia zgodnie z Kodeksem wyborczym obowiązana była Państwowa Komisja Wyborcza – dodała Magdalena Pietrzak.

Komisje terytorialne już są

Jak poinformowała, zostały już powołane terytorialne komisje wyborcze. - Komisarze wyborczy mieli problemy ze skompletowaniem ich w pełnych składach, nawet w minimalnych 5-osobowych składach – powiedziała.

Wyjaśniła, że powodem było nieuzupełnienie składów przez wszystkich pełnomocników komitetów wyborczych – nie wskazali osób, którymi można było obsadzić brakujące miejsca. Komisarze musieli więc prosić o pomoc również urzędy, gdzie, jak podkreśliła szefowa KBW, spotkali się z pomocą wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz starostów i marszałków.

 

Cena promocyjna: 119 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Niedobór chętnych do komisji obwodowych

Tomasz Fijołek z Unii Metropolii Polskich podkreślił, że są bardzo duże braki w liczbie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych. Podał przykłady dwóch dużych miast, w których chętnych nie ma  nawet do skompletowania minimalnego ustawowego składu komisji - w Szczecinie brakuje 669 osób, a we Wrocławiu – 530.

 - Są obwody, gdzie napłynęły 2 czy 3 kandydatury, a są też takie, gdzie było losowanie, ale wciąż chętnych brakuje – wyjaśnił. Przypomniał też, że samorządy od początku przewidywały wystąpienie takiego problemu.

Tomasz Fijołek zwrócił też uwagę, że nie pomaga obecnie rozwiązanie, zgodnie z którym na członków komisji mogą być powołane osoby z obszaru województwa. Ocenił, że sprawdzanie gmin jest czasochłonne, zwłaszcza w dużych jednostkach. - Na dziś nie wygląda to optymistycznie i nie ma miasta, gdzie maksymalny ustawowy skład jest zapewniony, a i z minimalnymi są problemy – dodał.

Zobacz też komentarz praktyczny Zadania jst przy organizacji wyborów samorządowych w 2018 r.

Uzupełnianie składów komisji obwodowych

Magdalena Pietrzak zwróciła się do samorządowców z apelem o pomoc w uzupełnianiu składów komisji obwodowych. Przypomniała, że ustawodawca przewidział możliwość powołania składu 5-osobowego. Jak wyjaśniła, w pierwszej kolejności uzupełnienia składów dokonuje się z kandydatów przesłanych przez pełnomocników komitetów wyborczych. Następnie komisarze wyborczy mają obowiązek uzupełnienia składu, przy czym będą posiłkowali się listami osób, które nie mają związku z żadnym komitetem wyborczym.

- Liczę na to, że komitety dodatkowe osoby zgłoszą, wiem z informacji z delegatur, że niektóre podjęły już działania i zbierają dodatkowe kandydatury – powiedziała Magdalena Pietrzak.

Czytaj też: Szefowa KBW: Komisje wyborcze poradzą sobie z kreskami na karcie do głosowania