Czy starosta może na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, wydać na podmiot prowadzący działalność gospodarczą (oddziaływującą negatywnie na klimat akustyczny), zgodnie z art. 362 ust. 1 pkt 1 Prawa ochrony środowiska obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko, jeżeli już wydał na ww. podmiot decyzję o dopuszczalnym poziomie hałasu?
Odpowiedź
Naszym zdaniem, nie ma potrzeby wydawania przez starostę nowej decyzji nakładającej obowiązki ograniczające negatywne oddziaływanie na środowisko, gdyż przepis art. 362 ust. 1 Prawa ochrony środowiska , stosuje się, gdy nie innych bardziej szczegółowych przepisów. Wobec uchylającego się przedsiębiorcy od wykonywania postanowień decyzji należy zastosować bardziej radykalne środki: jednocześnie grzywnę w celu przymuszenia i administracyjną karę pieniężną. Jeśli te środki okażą się niewystarczające WIOŚ powinien wstrzymać działalność przedsiębiorstwa lub jego części.
Jeśli natomiast zakład nie przekracza określonych dla niego w decyzji dopuszczalnych norm emisji hałasu (mimo że działalność jest uciążliwa dla otoczenia), to dodatkowych obowiązków w tym zakresie nie nakłada się.
Uzasadnienie
Jeżeli w obrocie prawnym funkcjonuje decyzja o dopuszczalnym poziomie hałasu to przede wszystkim należy egzekwować obowiązki z niej wynikające. Oznacza to, że jeśli podmiot zobowiązany do dotrzymywania określonych dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (poza terenem zakładu) przekracza te wartości, WIOŚ jest zobowiązany do naliczenia administracyjnej kary biegnącej o której mowa w art. 298 Prawa ochrony środowiska .
Zgodnie z art. 315 Prawa ochrony środowiska administracyjne kary pieniężne za przekroczenie określonych w decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu, poziomów hałasu wymierza się oddzielnie dla pory dnia lub pory nocy. Przy ustalaniu wymiaru kary biegnącej za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu określonego wskaźnikiem LAeqD lub LAeqN przyjmuje się przekroczenie w punkcie pomiarowym, w którym ma ono wartość najwyższą dla pory dnia lub pory nocy.
Art. 362 Prawa ochrony środowiska ma charakter uzupełniający i powinien być stosowany wtedy, gdy inne normy nie przewidują bardziej szczegółowych rozwiązań. Starosta powinien zastosować środki przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, czyli zastosować grzywnę w celu przymuszenia. Przedsiębiorca z tego tytułu może zapłacić do 100 000,- zł. Należy także zauważyć, że nałożenie obowiązku ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia nie upoważnia do wniosku, że w drodze tej decyzji starosta może zakazać prowadzenia określonego rodzaju działalności. Stąd, jedynym skutecznym instrumentem jest decyzja o wstrzymaniu działalności przedsiębiorstwa lub jego części, ale tym uprawnieniem dysponuje WIOŚ. Starosta nie może cofnąć pozwolenia na emisję hałasu bo takiego pozwolenia nie ma. Skumulowanie środków administracyjna jakim jest grzywna w celu przymuszenia oraz administracyjnej powinno być wystarczającym środkiem do wyegzekwowania decyzji o dopuszczalnym poziomie hałasu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)