Jesteśmy szkołą niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej - liceum profilowane dla dorosłych oraz uzupełniające liceum ogólnokształcące dla dorosłych.
Czy przepisy ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 205, poz. 1206) - dalej z.u.s.o., zgodnie z którymi zaplanowano likwidację klas pierwszych szkół w art. 7 ust. 2 z.u.s.o., dotyczą również szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, a jeżeli tak to w jakim zakresie?
W szczególności, czy w myśl przepisów przywołanej ustawy można przeprowadzić przekształcenie niepublicznego liceum profilowanego dla dorosłych oraz niepublicznego uzupełniającego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych w niepubliczne liceum ogólnokształcące dla dorosłych?

W jakim terminie należy przeprowadzić to przekształcenie i czy w toku procedury przekształceniowej należy o zamiarze przekształcenia poinformować słuchaczy tudzież inne właściwe instytucje lub organy, a jeśli tak, to jakie?

Odpowiedź

Szkoły niepubliczne muszą dostosować się do zapisów z.u.s.o.

Uzasadnienie

Przepisy ustawy z.u.s.o. obligują organy prowadzące do podjęcia decyzji w sprawie likwidacji bądź przekształcenia szkół, o których mowa w art. 7 i 8 z.u.s.o. Proces likwidacji (bądź przekształcenia) szkół powinien nastąpić w oparciu o zapisy ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o.

Organ prowadzący szkołę niepubliczną ma do wyboru – albo zlikwidować szkołę, albo dokonać jej przekształcenia. Zgodnie z zapisem art. 84 ust. 3 u.s.o., osoba prowadząca szkołę lub placówkę może ją zlikwidować z końcem roku szkolnego. W tym przypadku osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest zobowiązana co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze i przyczynach likwidacji: rodziców uczniów, organ, który dokonał wpisu do ewidencji, oraz gminę, na której terenie jest położona szkoła lub placówka.

Z kolei zaś, zgodnie z zapisem art. 82 ust. 5 u.s.o. osoba prowadząca szkołę lub placówkę jest obowiązana zgłosić organowi, dokonującemu wpisu do ewidencji, w ciągu 14 dni zmiany w danych zawartych w zgłoszeniu, powstałe po wpisie do ewidencji. Tak więc szkoły niepubliczne muszą dostosować się do zmian wprowadzonych przepisami z.u.s.o. w oparciu o ww. zapisy.