Co powinien zrobić starosta w sytuacji, gdy zwróciła się do niego osoba z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z tytułu zalania jego gruntów rolnych w wyniku niewłaściwego utrzymania urządzenia melioracji wodnych szczegółowych?


Przedmiotowy rów jest własnością Skarbu Państwa w dyspozycji starosty. Ponadto, objęty jest działalnością spółki wodnej. Rów jest częściowo otwarty, a w części został zamieniony na rurociąg, który uległ uszkodzeniu, w wyniku czego nie ma odpływu wody z rowu. Spółka tłumaczy się, że koszt naprawy jest tak duży, że nie jest w stanie tego naprawić.

Czy starosta powinien odesłać wniosek zgodnie z art. 186 ust. 1 w związku z ust. 3ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. do marszałka województwa, bowiem szkoda nie jest następstwem pozwolenia wodnoprawnego, czy zwrócić podanie wnioskującemu, w drodze postanowienia, na które służy zażalenie -art. 66 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.) - dalej k.p.a.?

Odpowiedź:

Nie można odesłać przedmiotowego wniosku do marszałka województwa, bo wprawdzie szkoda nie jest następstwem pozwolenia wodnoprawnego, ale nie jest również szkodą, o której mowa w ustawie.

Należy bowiem pamiętać, że Dział VIII pr. wod., odnoszący się do odpowiedzialności za szkody rozpoczyna się od przepisu art. 185 ust. 1 pr. wod., w myśl którego, przepisy art. 186–188 pr. wod. stosuje się do szkód, o których mowa w ustawie, a takich szkód wymienionych w pr. wod. jest zaledwie kilka.

Szkody spowodowanej zalaniem gruntów z uwagi na uszkodzenie rurociągu nie ma wymienionej w ustawie, więc nie może być ona rozpatrywana przez marszałka województwa w trybie administracyjnym.

Wniosek należy zwrócić wnoszącemu, w drodze postanowienia, stosownie do przepisu art. 66 § 3 k.p.a., informując że w sprawie właściwym jest sąd powszechny.

Uwagi:
Na marginesie sprawy wypada zwrócić uwagę, że jeżeli koszty naprawy uszkodzonego rurociągu przekraczają możliwości finansowe spółki wodnej, to powinna ona wystąpić do właściwej jednostki samorządu terytorialnego z wnioskiem o udzielenie jej dotacji na wykonanie niezbędnych robót.