Starosta udzielił burmistrzowi zezwolenia na realizację inwestycji polegającej na budowie drogi gminnej.
Spółka wniosła odwołanie od tej decyzji.
Jej zdaniem postępowanie zostało wszczęte i prowadzone na wniosek podmiotu nie będącego zarządcą drogi publicznej. Planowana droga nie była drogą publiczną w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 687 ze zm.), zatem burmistrz nie mógł być zarządcą projektowanej drogi.
NSA wyjaśnił, iż przepisy specustawy drogowej mają zastosowanie nie tylko do dróg publicznych już istniejących i mających taki status, ale również do nowoprojektowanych dróg publicznych, które w przyszłości mają być zaliczone do jednej z kategorii dróg publicznych.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zaliczenie drogi do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy jeżeli wcześniej nie była drogą gminną, po zakończeniu budowy, odbudowy, rozbudowy lub przebudowy danej drogi.
Natomiast to kto jest zarządcą właściwym w odniesieniu do poszczególnych kategorii dróg publicznych nie jest uzależnione od tego, czy dana droga została już wybudowana i czy została podjęta stosowna uchwała przez właściwą radę (sejmik województwa) o zaliczeniu drogi do odpowiedniej kategorii dróg publicznych – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 2 września 2016 r., sygn. akt II OSK 1244/16, prawomocny
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Samorząd Terytorialny Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |