Zamierzeniem Ministerstwa Finansów - wprowadzając do ustawy o finansach publicznych kontrolę zarządczą - było, aby jej zakresem objąć wszystkie aspekty działalności jednostki. Proces ten należy rozumieć, jako inną nazwę zarządzania: od planowania poprzez organizowanie, motywowanie po kontrolowanie włącznie. Prawidłowe rozumienie kontroli zarządczej, jest kluczem do efektywnego i skutecznego realizowania celów i zadań jednostki samorządowej.



W trakcie posiedzenia Komisji Administracyjnej Związku Miast Polskich, Magdalena Sowula oraz Piotr Welenc – eksperci z Wolters Kluwer Polska SA – opowiadali o tym, jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie do jednostki samorządowej zinformatyzowanego modelu kontroli zarządczej. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu zarządzania ryzykiem i przeprowadzaniu badań zgodności z prawem i wewnętrznymi procedurami za pomocą list pytań kontrolnych.

- Dzięki przeprowadzonej analizie ryzyka, jednostka samorządowa uzyskuje wiedzę co do istniejących zagrożeń w różnych obszarach jej działalności i może tym samym określić mechanizmy kontrolne. Ponadto pracownicy jednostki zyskują materiał wyjściowy do realizowania kolejnych obowiązków jak opracowanie planu audytu jednostki czy kwestionariuszy samooceny kontroli zarządczej – mówiła Magdalena Sowula, Wydawca programów dedykowanych administracji publicznej i samorządowej.

Wykorzystywanie narzędzi informatycznych, które umożliwiają wprowadzenie ustandaryzowanego schematu działania, znacząco ogranicza czasochłonność obecnych rozwiązań stosowanych w Urzędach i w jednostkach podległych, ograniczając tym samym koszty. Pracownicy samorządowi otrzymują wsparcie przy realizacji codziennych obowiązków, a dzięki poznaniu celów strategicznych jednostki i utożsamianiu się z nimi, aktywnie uczestniczą w jej funkcjonowaniu. W konsekwencji, prowadzi to do powstania organizacji opartej na wiedzy, z jasną określoną mapą celów i zadań koniecznych do zrealizowania.



- Efektywne funkcjonowanie kontroli zarządczej wymaga aktywnego działania ze strony kierownika jednostki i wszystkich osób na stanowiskach kierowniczych, które mają udział w zarządzaniu jednostką. Kontrola zarządcza nie sprowadza się do biurokracji i nie jest jednorazowym zadaniem. Jej zadaniem, nie jest również wyeliminowanie ryzyka w pełni – podkreślał Piotr Welenc, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Rynku GRC.

Nowoczesne rozwiązania pozwalają zatem łączyć wymogi prawne i nowoczesny aparat pojęciowy współczesnego zarządzania. Wolters Kluwer Polska dostarcza nie tylko kontent prawny - jest również partnerem i doradcą w zaprojektowaniu stabilnego i przewidywalnego systemu zarządzania jednostką samorządową.