Ustawa zmieniła brzmienie art. 6 ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego oraz dodała art. 6a-6c. Zmiany dotyczą m.in. właściwości organu - już nie rada gminy, a organ wykonawczy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) będzie decydował o zatrudnieniu innej osoby na stanowisku kierownika urzędu stanu cywilnego. Jednocześnie zostało wprowadzone zróżnicowanie gmin według kryterium ilości mieszkańców – tam, gdzie ich liczba przekroczy 50.000 organ wykonawczy ma obowiązek powołania innej osoby na stanowisko kierownika USC. W mniejszych gminach, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 50.000, organ wykonawczy ma jedynie fakultatywną możliwość, a nie obowiązek. Także zastępcy kierownika USC będą zatrudniani przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Decyzje co do zatrudnienia oraz nawiązanie stosunku pracy przeszły zatem w całości na organ wykonawczy.




Ustawa wprowadziła również wymagania wobec osób zatrudnianych na stanowiskach kierowniczych w USC, m.in. co do posiadania obywatelstwa polskiego, niekaralności, dobrej opinii, wykształcenia oraz stażu pracy. Do osób, które w chwili wejścia w życie ustawy są zatrudnione na stanowisku kierownika USC lub jego zastępcy nie stosuje się jednak wymogu odpowiedniego wykształcenia przez okres 6 lat od dnia wejścia w życie nowych regulacji. Ustawodawca dał tym samym czas na dostosowanie się do nowych przepisów osobom, które tego wykształcenia jeszcze nie posiadają. Jednocześnie dopuszcza się możliwość zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ustawa stwierdza również wyraźnie, że do naboru na powyższe stanowiska stosuje się wprost przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, a więc również i otwarty i konkurencyjny tryb wyłaniania kandydatów.

Ponadto ustawa zmieniająca konwaliduje tryb powołania niektórych kierowników USC i ich zastępców dokonane po 7 sierpnia 2005 r. bez przeprowadzenia konkursu wymaganego przez ustawę o pracownikach samorządowych. Jednocześnie czynności dokonane przez tych wadliwie powołanych kierowników urzędów stanu cywilnego, dokonane od dnia 7 sierpnia 2005 r., zostały uznane za dokonane przez uprawniony organ.

Przydatne materiały:


Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 161, poz. 1688 ze zm.)