Po wejściu w życie ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230) , dalej jako nowelizacja ) dyrektor instytucji kultury nadal będzie powoływany i odwoływany przez organizatora instytucji kultury (np. gminę) po uprzednim zasięgnięciu opinii organizacji pracowniczych. Tryb ten nie będzie miał jednak zastosowania, jeżeli powołanie będzie efektem uprzednio przeprowadzonego konkursu; przedstawiciele organizacji pracowniczych mają bowiem zapewnioną reprezentację w komisjach konkursowych. Okres, na jaki może zostać powołany dyrektor instytucji kultury wynosić będzie trzy do siedmiu lat, natomiast w przypadku zatrudniania dyrektorów instytucji artystycznych okres ten wynosić będzie trzy do pięciu sezonów artystycznych.

Nowością będzie obowiązek zawarcia umowy (w formie pisemnej) między organizatorem a dyrektorem, w której określone zostaną warunki organizacyjno-finansowe działalności instytucji kultury oraz program jej działania. Umowa ta będzie miała fundamentalne znaczenie dla przebiegu pracy dyrektora, gdyż odstąpienie od jej realizacji bądź odmowa zawarcia uniemożliwi pełnienie funkcji dyrektora (w wyniku odpowiednio: odwołania bądź niepowołania na stanowisko). Ustawodawca nie określił jednak, jakie sankcje dla organizatora wiązać się będą z niedotrzymaniem podjętych przez niego zobowiązań.

Nowelizacja usuwa również przepis, na mocy którego dyrektor instytucji kultury powołany na czas określony może być odwołany wcześniej w wyniku powierzenia jednostce samorządu terytorialnego przez ministra bądź kierownika urzędu centralnego administracji rządowej, za jej zgodą, prowadzenie instytucji kultury.

Do ustawy wprowadzono również przepis stwierdzający wprost, iż w instytucji kultury może być powołany zastępca dyrektora, o ile przewiduje to statut instytucji.

Przepisy przejściowe nowelizacji zezwalają, by dyrektorzy instytucji kultury powołani na stanowiska na czas określony przed dniem wejścia w życie nowelizacji pozostają na zajmowanych stanowiskach do końca okresu, na który zostali powołani. Na dotychczasowych stanowiskach pozostają także ich zastępcy. Inaczej uregulowano sytuację prawną dyrektorów instytucji kultury, którzy zostali już powołani na stanowiska na czas nieokreślony. Pozostaną oni na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż rok (w przypadku dyrektorów instytucji innych niż samorządowe) bądź trzy lata (w przypadku dyrektorów instytucji samorządowych) od dnia wejścia w życie ustawy. W tym czasie organizator powinien powołać ich na stanowisko dyrektorskie na czas określony. Przepisy te nie znajdują jednak zastosowania do dyrektorów bibliotek, domów oraz ośrodków kultury.

 

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230)

Pisaliśmy o tym również:
Reorganizacja instytucji kultury pozwoli na oszczędności samorządów
Zmiany w organizacji instytucji kultury
Łączenie instytucji kultury, muzeów i bibliotek pozwoli na oszczędności j.s.t.
Nowe zasady finansowania instytucji kultury